Ve zdravotnictví vzplanul boj o moc

Ve zdravotnictví se v pondělí naplno rozhořel boj o peníze ze zdravotního pojištění a o moc, kdo s nimi bude hýbat. Na jedné straně jsou zdravotní pojišťovny, na druhé ministerstvo zdravotnictví, k němuž se přidala lékařské komora a Lékařský odborový klub…

Předmětem sporu je chystaná nová úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví, která stanovuje, že lůžkovým zařízením i ambulancím se přidávají tři procenta peněz.

Zatímco Česká lékařská komora si myslí, že vyhláška musí být vydaná, protože – jak včera prohlásil její prezident David Rath – „naprostá volnost v rozhodování zdravotních pojišťoven uvrhla VZP do velkých dluhů, které přenáší na zdravotnická zařízení“, zdravotní pojišťovny jsou tvrdě proti vydání vyhlášky. Podle nich by ohrozila kvalitu péče.

Nemocnice by dostaly o 3 procenta peněz víc než loni v případě poskytnutí alespoň 90 procent loňských výkonů. „Vůbec ale není stanovena povinnost zachovat strukturu péče a pořizování zdravotnických prostředků, které tvoří významný podíl nákladů nemocnic,“ prohlásila včera Jiřina Musílková, generální ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny.

„Celý spor je o moc ve zdravotnictví. Zdravotní pojišťovny si v podstatě až dosud mohly dělat, co chtěly, a teď stát chce vyhláškou rozhodnout, že tomu má být jinak,“ prohlásil v pondělí Milan Kubek, předseda Lékařského odborového klubu.

Dodal, že když nemocnice dostanou 103 procent loňské úhrady, získají tak dvě a půl miliardy navíc a mohou přitom ještě ušetřit dvě miliardy korun na nákladech na léky.

Pojišťovny ale tvrdí, že veřejné zdravotní pojištění „není zdrojem mzdových prostředků pro zdravotnický personál“. Vyhlášku považují za technicky nerealizovatelnou s tím, že pokud by se měla naplnit, deficit pojištění se jen u VZP prohloubí ze současných 8,5 na 13,1 miliardy.

„To znamená, že budeme zdravotníkům platit mnohem později než dosud se všemi dopady, které to bude mít,“ prohlásila Musílková.

Vláda má ve středu rozhodnout o zdravotních plánech zdravotních pojišťoven. Podle Ratha by je měla odmítnout a požadovat, aby do nich pojišťovny zapracovaly novou vyhlášku. Pojišťovny si ale myslí, že by je naopak měla schválit.

Podle Ratha vyhláška vytváří prostor pro stabilizaci dluhu VZP a pro ozdravení hospodaření nemocnic.

Svaz zdravotních pojišťoven je stejně jako VZP proti vyhlášce a dokonce pohrozil ministryni zdravotnictví ústavní stížností či žalobami, pokud bude vydána.

Jak spor o peníze dopadne, zda vyhláška vyjde či ne, a jak rozhodne vláda v případě zdravotních plánů, by mělo být jasné během několika dní. Dnes se schází premiér Gross se zdravotníky a určitě o tom bude řeč.

REAKCE ČTENÁŘŮ:

MUDr. Tomáš Rozsíval

Naprosto nehorázné je tvrzení Zdravotních pojišťoven, že peníze z veřejného zdravotního pojištění nejsou určeny na platy zdravotnického personálu. Naopak ! Veškeré platby ve zdravotnictví jsou určeny na vše včetně mezd !! Nikdo nám žádné další peníze nedá. Proto je taková hrůza, že naše socialistické zdravotnictví je ostudně podfinancované. Řádově 8x nižší příliv financí do systému zdravotnictví, než ve standartních zemích EU. To je výsledek dlouhodobě neřešených problémů. Proto konečně, nechť se něco začne dít a peníze přijdou konečně tam, kde je jich potřeba, tzn. na léčení pacientů. A to zajišťují lékaři a nikoliv kancelářské krysy! MUDr.Tomáš Rozsíval.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!