Véčka opisují od ČSSD nápady pro financování zdravotnictví

Vít Bárta

Recepty na peníze do zdravotnictví, aby se zabránilo masivnímu odchodu českých lékařů do ciziny kvůli platům, představili včera zástupci Věcí veřejných (VV) po jednání s šéfem České lékařské komory Milanem Kubkem.

Patří mezi ně využití zhruba 14 miliard, které leží na kontech zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven, tedy opatření, které před nedávnem navrhoval stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath.

Véčka dále chtějí zpřehlednit hospodaření VZP a vytvořit systém, který by zamezil korupci a nákupům předražených přístrojů. „Hospodaření VZP je nepřehledné a ekonomicky nevýhodné,“ řekl poslanec VV Radim Vysloužil.

Jak nezdražit léky

Další zástupce VV ve Sněmovně, Jiří Štětina, prohlásil, že společně s poslanci Markem Šnajdrem (ODS) a Jiřím Skalickým (TOP 09) chce na příští rok prosadit prodloužení platnosti balíčku exministra financí Eduarda Janoty, který garantuje ceny a úhrady léků ze zdravotního pojištění nižší o sedm procent.

Kdyby se prodloužení neschválilo, znamenalo by to podle Štětiny zvýšení nákladů o zdravotnictví o 1,5 miliardy korun.

„Na zvýšení platů lékařů stačí jen tři miliardy korun. Věříme tomu, že peníze v systému jsou a že je najdeme,“ uvedl Kubek.

S ním se nedávno kvůli financování zdravotnictví separátně sešel „mozek“ véčkařů a ministr dopravy Vít Bárta.

Ohodnoťte tento článek!