Přejít na obsah

Vláda chce zrušit objednávky vakcín proti prasečí chřipce

zpět
4.2.2010
injekce, očkování, vakcína
zvětšitinjekce, očkování, vakcínaZdroj: i.thisislondon.co.uk

injekce, očkování, vakcína | Zdroj: i.thisislondon.co.uk

 

Co s vakcínou proti prasečí chřipce, kterou mnoho lidí odmítá? Láme si s tím hlavu i vláda. A chce z objednávky co nejvíc vycouvat. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková by totiž podle zjištění Práva měla v nejbližších dnech s firmou GlaxoSmithKline, od níž má ČR vakcínu proti prasečí chřipce Pandemrix, jednat o tom, že Česko část z objednaného jednoho miliónu dávek neodebere.

„Dostala jsem za úkol od premiéra, abych prověřila možnost neodebrat část vakcín. S výrobcem budu jednat. Neznám jeho stanovisko. Zatím se ale, jak vláda potvrdila v pondělí, na vakcinační a obchodní strategii nic nemění,“ řekla ve středu Jurásková Právu.

Z miliónu objednaných dávek je 700 tisíc určeno pro chronicky nemocné pacienty a zbytek pro zdravotníky a lidi nezbytné pro chod státu. Vláda na to vyčlenila 200 miliónů korun.

Zatím je v ČR 238 tisíc dávek

V ČR je nyní 238 tisíc dávek a očkovat se doposud nechalo 62 tisíc lidí. To je mnohem méně, než vláda předpokládala.

Proti možnému povinnému očkování asi 200 tisíc lidí se zvedla vlna odporu. Prezident republiky Václav Klaus ho označil za „pošlapávání lidské svobody“.

„Patříme v objednaných vakcínách k nejkonzervativnějším státům Evropy,“ řekla Právu Jurásková.

Podle jejích dřívějších slov o tom, co s vakcínou, se definitivně rozhodne až za několik měsíců, na základě počtu očkovaných. Nevyloučila, že část vakcín by mohla být nabídnuta i dalším zájemcům. Expirační doba je dva roky a kabinet plánuje, že si v každém případě ponechá nejméně sto tisíc dávek v zásobě pro případ, že přijde třetí vlna chřipek, která bývá nejhorší.

I další státy se vakcíny zbavují

Nejen ČR se chce zbavit možná nadbytečných vakcín. Francie, která objednala 94 miliónů dávek, už část odprodala Kataru a Egyptu.

Nizozemsko jich objednalo 34 miliónů a už oznámilo záměr se 19 miliónů dávek zbavit.

Belgie, která je s 10,7 miliónu obyvatel srovnatelná s Českem, nakoupila 12,6 miliónu vakcín a deset procent chce dát rozvojovým zemím. Podobně je tomu i v jiných zemích.

Zemřelo 95 lidí

Ministerstvo zdravotnictví včera oznámilo, že eviduje 2404 laboratorně potvrzených případů infekce virem Pandemic (H1N1). Zemřelo 95 lidí, za poslední týden žádný.

Ve skutečnosti je ale nakažených více, protože se vyšetřují jen závažné případy. Ti, kdo onemocněli chřipkou, mají z 99 procent vir prasečí chřipky.


Klíčová slova

Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Vláda chce zrušit objednávky vakcín proti…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vláda chce zrušit objednávky vakcín proti…

Komentáře

dalších 8 komentářů
Mano negra ilegal negr ilegal  | 4. 02. 2010 17:12

Meka je zkratka MEDICÍNA KATASTROF, je to i odborná společnost

MSDF negr ilegal  | 4. 02. 2010 15:22

Co to je ta Mekka? To jsou islamisti?

člověk tržní mechanismy a socialistické plánování  | 4. 02. 2010 15:06

Lze to ve zdravotnictví naplánovat/nemoce,spotřebu léků,vakcín/ nebo je zdravotnictví ukázkou , že určité tržní mechanismy mají smysl,i ekonomický ? Co v současné EU převažuje ? A pokuď by byla prasečí chřipka opravdu nebezpečná a ukázalo se, že objednaných vakcín je málo, tak jak by se postupovalo potom ? Existuje tedy něco jako opravdu vyrovnaná nabídka a poptávka ve zdravotnickém -medicínském průmyslu, v době moderních technologií, počítačů, vyhodnocování dat a tedy možností reagovat včas, ošetřit to i smluvně ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné