Vláda, zaměstnavatelé a odbory projednají koncepci zdravotnictví

Koncepce zdravotnictví a navrhovaný zákon o veřejných neziskových nemocnicích se dnes nejspíš stanou hlavními tématy jednání tripartity. Odbory a zaměstnavatelé mají k představám ministryně Milady Emmerové o systému péče výhrady. Požadují po ní zásadní přepracování jejího materiálu…

PRAHA –

Emmerová představila svou koncepci 15. listopadu. Navrhuje v ní posílení vlivu státu na zdravotnictví i více státní kontroly nad pojišťovnami. Spoluúčast pacientů odmítá. Páteř systému by mělo tvořit 90 neziskových nemocnic, na které by se změnily nemocnice okresní.

Zásadní přepracování koncepce doporučila Emmerové koncem listopadu již zdravotnická skupina tripartity, výhrady měli zaměstnavatelé i odboráři. Materiálu vytýkali například to, že neklade dostatečný důraz na rozvoj systému veřejného zdravotního pojištění.

Nesouhlasili ani s tím, aby o síti nemocnic rozhodoval stát a stanovoval místo pojišťoven rozpočty nemocnic.

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů by se dnes měli věnovat také čerpání peněz z evropských fondů. Zaměří se i na zvyšování cen energií a jeho dopad na ekonomický růst země.

Na programu je i zavedení elektronického mýtného. Tripartita by se měla zabývat rovněž připravovaným předpisem o mimosoudním řešení sporů na pracovišti.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!