Přejít na obsah

VZP by se na projektu knížek IZIP mohla podílet i s investorem

zpět
18.10.2011
otazník, klávesnice, počítač
zvětšitotazník, klávesnice, počítačZdroj: www.javatuning.com

otazník, klávesnice, počítač | Zdroj: www.javatuning.com

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) by se na provozování elektronických zdravotních knížek IZIP mohla podílet s jiným investorem, pokud by projekt i financoval. Novinářům to řekl ředitel VZP Pavel Horák.

Podle něj bude záležet na jednáních a na nabídce švýcarské společnosti, která akcie IZIP vlastní.

Na švýcarskou firmu eHI eHealth International akcie převedli spoluzakladatelé projektu - europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký. Podle Cabrnocha to udělali i zbývající akcionáři. VZP měla dosud pět procent cenných papírů, nyní pořizuje 46 procent. Zbytek - 49 procent - zůstává švýcarské firmě.

Horák minulý týden řekl, že správní radě pojišťovny navrhne, aby VZP získala všechny akcie a měla nad projektem plnou kontrolu.

„Záleží na tom, s jakou nabídkou přijde protistrana. Pokud by přišla s nabídkou investic nebo toho, že ten projekt finančně podpoří a bude financovat, tak je to věc, která bude předložena správní radě. Těch možností je několik,“ uvedl Horák. Sám si ale myslí, že by bylo rozumnější, aby celý projekt měla VZP.

VZP má nyní za jednu akcii dát 1000 korun. Nyní kupuje 46 procent z asi 2400 akcií. Také zbytek by Horák rád získal za podobných podmínek. Podle něj není možné, aby částka byla „dramaticky vyšší“.

Ředitel projektu IZIP Ivan Pašek v neděli v České televizi řekl, že švýcarská firma vznikla účelově a zastupuje zahraničního investora. Ten podniká v západní Evropě, věnuje se i elektronickému zdravotnictví a jeho akcie jsou obchodovatelné na burze. Jeho jméno prý zatím není možné zveřejnit.

Zástupce švýcarské společnosti přijede do Prahy 20. října, kdy se uskuteční první jednání. O výsledku chce Horák hned informovat správní radu pojišťovny, která se sejde 24. října. Zástupci ČSSD v radě se už nechali slyšet, že odkoupení akcií nepodpoří.

Ve třicetičlenné radě mají šest křesel. Projekt kritizují i komunisté, kteří jsou v radě tři. Jejich strana žádá odvolání ředitele Horáka. Pochybnosti vyjadřovali i zástupci Věcí veřejných.

Za projekt VZP vydala za deset let celkem 1,53 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty. Z toho 600 milionů činí náklady na klienty, kterých je nyní v systému 2,4 milionu. Přístup má i 20.600 lékařů, což vyšlo na 86 milionů. Na odměny doktorům, aby IZIP využívali, putovalo 237 milionů. Provoz a rozvoj knížek si vyžádal 477 milionů, služby elektronické komunikace pak 130 milionů.


Komentovat článek: VZP by se na projektu knížek IZIP mohla podílet…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku VZP by se na projektu knížek IZIP mohla podílet…

Komentáře

další 3 komentáře
doktor k ničemu  | 18. 10. 2011 11:13

Hlavně je to k ničemu, nikdo se tím nebude pročítat, protože to bude zdržovat při práci.Odbebrat anamnesu je mnohem jennodušší. Nevěřím že dochází k tolika duplicitám v preskripci a když už, tak je vinen pacient že zatajoval. Tady se šije aby vinen byl doktor, protože měl číst.Nic dobrého to doktorům nepřinese,zato zlého ano. Taková čipová karta s jednoduchým heslem anebo na výslovné přání pacienta bez hesla, protáhnout jí čtečkou a mít automaticky vyplněnou kartu v PC včetně základních pouze důležitých zdravotních údajů, to by byla jiná. A pak do ní klidně přes základní program zapisovat, každý do kolonky své odbornosti.

lékař tunel  | 18. 10. 2011 10:27

Proč by šéf VZP dával de facto hlavu na špalek kvůli provinčnímu prográmku zvaném IZIP. Proč tolik angažovanosti europoslanců, Jedná se o megatunel za bílého dne. Nechápu, že nekoná policie, antimonopolní úřad a nejvyšší kontrolní úřad?

lékař Tunel  | 18. 10. 2011 10:20

Všichni se tváří a mluví , že chtějí bojovat s koupcí, vždy zaznívají argumenty o obtížném dokazovaní.Řada kauz po letech vyšumí do ztracena, promlčí, nejsou důkazy... A tady se za bílého dne chystá od revoluce jeden z největších tunelů a nic se neděje.Co policie, antimonopolní úřad, nejvyšší kontrolní úřad, jak to, že důrazně neprotestují. Proč by jinak kolem nijak složitém velice průměrném prográmku zvaném IZIP bylo tolik aktivit šéfa VZP, europoslanců, kdy by nešlo o velké peníze.Proč by šéf VZP de facto dával hlavu na špalek kvůli jednomu provinčnímu programu? Tady jde o mimořádně velké peníze.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné