Přejít na obsah

VZP chystá od příštího roku projekt řízené péče

zpět
2.9.2008

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce od začátku příštího roku spustit projekt řízené péče, v jehož rámci by měli pacienty objednávat ke specialistům na konkrétní hodinu přímo praktičtí lékaři. Pacientovi by tak mimo jiné odpadla jedna cesta k lékaři, protože dnes je běžné, že ho specialista jen přeobjedná na jiný termín...

Píše to server iHNed.cz s tím, že pro klienty VZP nebude řízená péče povinná a pacientům by měla zůstat svobodná volba lékaře.

V praxi by podle serveru projekt vypadal tak, že člověk, kterého třeba bolí záda, přijde k praktickému lékaři. Ten usoudí, že pacient potřebuje odborné vyšetření u neurologa a objedná ho na konkrétní hodinu po internetu. Praktickým lékařům má snadné objednávání pacientů umožnit nová elektronická síť lékařů a nemocnic, které se do řízené péče zapojí.

Server uvádí, že systém má ještě další výhodu: místo pacientů by měla obíhat lékaře zdravotnická dokumentace v elektronické podobě, a každý lékař by tak měl přesně vědět, jaké bere pacient léky a jaké nemoci prodělal. „To by například mělo zabránit zbytečnému předepisování léků,“ řekl šéf VZP pro strategii a rozvoj Pavel Vepřek.

Vyšší komfort pro pacienty chtějí zajistit i další organizace, které se věnují zdravotnictví. V posledních týdnech se například objevili v ulicích měst náboráři řetězce Moje ambulance, kteří lidem za registraci u něj slibují mimo jiné možnost objednat se ke svému praktikovi kdykoli až do večera a nečekat ani minutu na ošetření. Vedle Mojí ambulance působí na trhu také firma Mediclinic, kterou podporuje finanční skupina Penta. Dalším „náborářem“ je Zdravotní pojišťovna Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: VZP chystá od příštího roku projekt řízené péče

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku VZP chystá od příštího roku projekt řízené péče

Komentáře

dalších 94 komentářů
Tomáš Rozsíval Re:Re:Re:Re:Re:Re:ŘP, dokumentace na netu, plánování návštěv II.  | 9. 09. 2008 07:32

A ta změna úhlu pohledu je podle mne to, co je nejpodstatnější. U nás se 50 let budouval socialistický člověk, socialistický systém, kdo nekradl, okrádal rodinu a stát strkal nos do všeho. Já vím, je to otřepané klišé, ale nic jiného tady není. Dnes se pár lidí snaží začít nazírat na společnost právě tím jiným úhlem pohledu, např. tím západoevropským, nebo ametrickým. Ale ty mandelinky, brouci zatracení , v mozcích statisíců voličů bývalé státostrany, pořád dělají své chodbičky a vytvářejí synapse nedůvěry. Pokud se toto podaří překopat, ale osobně si myslím, že tahle generace musí nejprve zmizet z tohoto světa, potom bude možno dělat opravdové reformy z toho jiného úhlu pohledu....A nebo potom opravdu násilím, převálcovat to tady, protože asi jiné cesty nebude. Pořád se do cesty budou stavět ti milicionáři s flintami....

MUDr Jiří Kilian Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Změna úhlu pohledu  | 5. 09. 2008 11:32

Jde tedy o to, jak čelit supům a přitom nebýt supem, pokud tedy máme na mysli jen jeden obrázek supího konání. Podstata¨prosazování a ochrany vlastních zájmů je v nalezení dostatečné síly a kompetence. Na medicínou podložené zdravotní péči živí se dnes bezpočty zcela nemedicinských subjektů, zkuste je jen povzpomínat, všechny ty, kteří diktují, jak má péče vypoadat a kolik se za ni má zaplatit. Dokud lékařský stav nenajde vůli dát se dohromady, najít rovinu všem společných zájmů a v ní je pospolu prosazovat a hájit vůči státu, dotud bude donorem kdekoho, koho zrovna napadné nějaká inovace.

MUDr Jiří Kilian Re:Re:Re:Re:Re:Re:ŘP, dokumentace na netu, plánování návštěv II.  | 5. 09. 2008 11:22

Milý kolego, čeho současný stav míníte. Já píšu o tom, že ona atomisace lékařského stavu oslabuje, resp. znemožňuje využití potenciálu prosadit jeho zájmy. Popis a na něj navazující anylysu postavení lékařského stavu a tak i každého lékaře ve společnosti, ve jejím tstátě a tak i v systému zdravotní péče a jejího fiinancování jsou rozhodující proto, aby bylo možno stanovit možné kroky k nápravě a dohodnout se na jejich realisaci. Analysa znamená pochopení. Jedna věc je role medicíny, druhá věc význam zdravotní péče, třetí věc je postavení poskytovatelů.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné