VZP chystá od příštího roku projekt řízené péče

Titulní obrázek

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce od začátku příštího roku spustit projekt řízené péče, v jehož rámci by měli pacienty objednávat ke specialistům na konkrétní hodinu přímo praktičtí lékaři. Pacientovi by tak mimo jiné odpadla jedna cesta k lékaři, protože dnes je běžné, že ho specialista jen přeobjedná na jiný termín…

Píše to server iHNed.cz s tím, že pro klienty VZP nebude řízená péče povinná a pacientům by měla zůstat svobodná volba lékaře.

V praxi by podle serveru projekt vypadal tak, že člověk, kterého třeba bolí záda, přijde k praktickému lékaři. Ten usoudí, že pacient potřebuje odborné vyšetření u neurologa a objedná ho na konkrétní hodinu po internetu. Praktickým lékařům má snadné objednávání pacientů umožnit nová elektronická síť lékařů a nemocnic, které se do řízené péče zapojí.

Server uvádí, že systém má ještě další výhodu: místo pacientů by měla obíhat lékaře zdravotnická dokumentace v elektronické podobě, a každý lékař by tak měl přesně vědět, jaké bere pacient léky a jaké nemoci prodělal. „To by například mělo zabránit zbytečnému předepisování léků,“ řekl šéf VZP pro strategii a rozvoj Pavel Vepřek.

Vyšší komfort pro pacienty chtějí zajistit i další organizace, které se věnují zdravotnictví. V posledních týdnech se například objevili v ulicích měst náboráři řetězce Moje ambulance, kteří lidem za registraci u něj slibují mimo jiné možnost objednat se ke svému praktikovi kdykoli až do večera a nečekat ani minutu na ošetření. Vedle Mojí ambulance působí na trhu také firma Mediclinic, kterou podporuje finanční skupina Penta. Dalším „náborářem“ je Zdravotní pojišťovna Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!