VZP těsným vítězem 1. etapy průzkumu Zdravotní pojišťovna 2016

Těsným vítězem první etapy průzkumu Zdravotní pojišťovna roku 2016 se stala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která loni skončila na třetím místě. Ředitelé nemocnic ocenili její elektronický portál a podporu prevence. Druhá je Zaměstnanecká pojišťovna (ZP) Škoda, loni na prvním až druhém místě, a třetí Revírní bratrská pokladna (RBP), která loni nebyla mezi třemi nejlepšími.

Novinářům to řekl Daniel Vavřina ze společnosti HealthCare Institut (HCI), která s agenturou Ipsos získala letos v květnu odpovědi 77 ze 155 ředitelů nemocnic.

Sedm českých zdravotních pojišťoven hospodaří ročně s 250 miliardami korun. V jejich hodnocení vnímali ředitelé nejpříznivěji úroveň elektronické komunikace, elektronických portálů a dodržování dohod. Největší rezervy viděli ve vstřícnosti a ochotě při nasmlouvání nových výkonů mimo sazebník, vstřícnosti a ochotě při zavádění nových výkonů a přístrojů šetrnějších k pacientům a zohledňování kvality péče v úhradách. Rozdíly mezi pojišťovnami ale byly těsné.

V celkové úrovni spolupráce s nemocnicemi nejlépe obstála ZP Škoda, v otevřenosti vzájemné komunikace shodně na prvním místě jsou VZP a ZP Škoda, tyto dvě pojišťovny získaly také nejvyšší ocenění za dodržování dohod. Škoda uspěla nejlépe například i v ochotě poskytovat data, přehledy a vysvětlení nad rámec povinnosti stanovených vyhláškou či v ochotě zavádět nové výkony a přístroje šetrnější pro pacienty.

VZP obsadila první místo v úrovni elektronické komunikace a úrovni elektronického portálu, který si po rozchodu se společností IZIP provozuje v nové podobě sama. Zvítězila i v dodržování postupů v souladu s vyhláškou či v podpoře kmene vlastních pojištěnců a úrovni marketingových kampaní se zaměřením na zájem a zdraví pacienta, včetně prevence onemocnění.

V další etapě bude letos k hodnocení zdravotních pojišťoven osloveno také 14.000 ambulantních lékařů, dále pojištěnci, zaměstnavatelé a hodnotit se budou i preventivní programy zdravotních pojišťoven. Ze souhrnu všech pěti oblastí pak budou vyhlášeni celkoví vítězové.

Ohodnoťte tento článek!