Zabraňte kolapsu zdravotnictví, vyzvali krajští zastupitelé Hegra

pero, podpis, smlouva

Zastupitelé Královéhradeckého kraje zaslali ve středu ministru zdravotnictví Leoši Hegrovi výzvu, aby urychleně vyřešil hrozbu, před kterou stále stojí české i krajské zdravotnictví.

Krajští zastupitelé ministra Hegra upozorňují, že pokud se ministerstvo s lékaři nedohodne a ti naplní své hrozby, nebude kraj v takové situaci schopen zajistit akutní i neakutní péči v regionu.

„Utišení tohoto protestu a zamezení jeho následků, kterými je především možný kolaps lékařské péče, nemůže vyřešit kraj jako zřizovatel či vedení jednotlivých nemocnic. Problém tohoto rozměru je možné řešit pouze na úrovni vlády a ministerstva. Zároveň kraj nemá prostředky na to, aby se jakkoli finančně podílel na splnění požadavků lékařů,“ řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Zaslání výzvy ministru zdravotnictví schválili krajští zastupitelé na své poslední schůzi minulý čtvrtek.
Následky protestu lékařů a zabezpečení lékařské péče v kraji řeší krizový zdravotnický štáb, ve kterém se scházejí zástupci krajských nemocnic, hradecké fakultní nemocnice, zdravotnické záchranné služby a Všeobecné fakultní nemocnice. Již dříve se například dohodli na zřízení speciální linky, prostřednictvím které bude mít dispečink zdravotnických záchranářů přehled o naplněnosti pracovišť intenzivní akutní péče ve všech nemocnicích v kraji.

„V této krizové situaci, která nyní hrozí, se ukazuje jako užitečné řídit celé krajské zdravotnictví jako jeden celek. Spravovat všechna krajská zdravotnická zařízení jako jednu nemocnici, pod kterou by všechny nemocnice spadaly, se jeví jako daleko efektivnější,“ upozornil Franc.

Ohodnoťte tento článek!