Zákon umožňuje lékařský předpis několikrát opakovat a tím ušetřit

Titulní obrázek

Co je vlastně takzvaný opakovací recept? To umí dle našeho zjištění vysvětlit pouze na ministerstvu zdravotnictví. Lékaři i lékárníci v tomto moc jasno nemají. „Vím o něčem takovém, ale ještě jsem ten recept nikomu nenapsala. Od pojišťoven ani nemáme žádný metodický pokyn,“ uvedla Marie Balmetová, lékařka z Plas. S ní se ztotožnili všichni lékaři, které oslovil Regionální deník…

Dle mluvčího rezortu zdravotnictví Tomáše Cikrta existovala možnost napsat recept s opakováním už před reformou zdravotnictví a existuje stále. „To, že o tom lékaři a lékarníci nevědí, plyne pouze z jejich neznalosti právních předpisů,“ zdůraznil Cikrt. „Poplatky vyvolaly to, že se o tom teď hovoří,“ je přesvědčený Cikrt.

A jak tedy recept funguje? „V praxi je to tak, že lékař vám předepíše lék, který užíváte pravidelně, a na recept viditelně poznačí ´ Opakovat xkrát ´ . Takže když si příště půjdete pro lék, nemusíte opět k lékaři, vyhnete se třicetikorunovému poplatku a půjdete rovnou do lékárny.

Lékárník vydá k receptu zvláštní doklad, aby bylo vidět, že léky se na něj již jednou vybíraly; originál vám zůstává. Recept může být opakován několikrát, léky by ale neměly být napsané na déle jak půl roku, výjimečně na rok,“ vysvětlil Cikrt s tím, že v lékárně však za každou položku třicet korun platíte stále.

Dle Drahomíry Jiranové, praktické lékařky z Nepomuka, je opakovací recept teoreticky možný, ale prakticky úplně k ničemu. „Žádný doktor to nemůže napsat s čistým svědomím, neboť to není z medicínského hlediska správný postup. Když někdo bere léky dlouhodobě, já jej jako lékař musím vidět a pravidelně kontrolovat,“ podotkla Jiranová, která prý žádný opakovací recept zatím nevydala.

Lékárníci na tom byli se znalostí opakovacího receptu podobně jako lékaři. „S tím jsme se zatím nesetkali. Ani nevím, jak bychom postupovali,“ sdělila pracovnice lékárny v Kralovicích, stejně tak zodpověděla náš dotaz lékárnice z Nýřan.

Hana Fránová, vedoucí lékárník z lékárny U Nádraží v Plzni, pouze potvrdila, že s opakovacím receptem se zatím nesetkala.

Teď je třeba se ptát, kde se stala chyba. Zdravotníci tvrdí, že nemají informace. Ministerstvo poukazuje na jejich neznalost. Opakovaný recept

Lékař může pacientovi, který trpí chronickou nemocí a musí si často nechat předepisovat své obvyklé léky, vystavit takzvaný opakovaný recept. Pacient tak nemusí znovu a znovu chodit k lékaři jenom proto, aby mu recept vypsal. Toto opakování není možné při předepisování léků obsahujících omamné nebo psychotropní látky, efedrin nebo pseudoefedrin v množství větším než 30 mg v jednotce lékové formy (například v jedné tabletce). Za výdej léku na opakovaný recept se platí poplatek 30 korun při každém jeho „vyzvednutí“ v lékárně.

Miroslava Vejvodová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!