Lidé si dle WHO neuvědomují, že mohou snížit riziko rakoviny

WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) předpovídá prudký růst případů rakoviny. Podle jejích odhadů v příštích 20 letech stoupne počet nemocných ročně o 70 procent, na 24 milionů. Polovině z případů by se ale dalo předejít, protože velká část onemocnění souvisí se špatným životním stylem. WHO svou novou zprávu vydala u příležitosti Světového dne boje proti rakovině.

Za velké viníky onemocnění se označuje alkohol, tabák a obezita, což jsou faktory, které může člověk ovlivnit. Teď je ročně diagnostikováno nově 14 milionů případů rakoviny, do roku 2025 jich bude dle prognóz 19 milionů a do roku 2032 pak 24 milionů. Nejvíc nových nemocných má být v rozvojovém světě. V roce 2008 bylo diagnostikováno 12,7 milionu nových případů rakoviny, o čtyři roky později už 14,1 milionu a z toho 8,2 milionu osob zemřelo. Na ČR připadá ročně téměř 80 000 nových případů rakoviny, 27.000 pacientů zemře.

Ředitel mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny ve WHO Chris Wild řekl agentuře Reuters, že náklady na léčbu rakoviny se začínají vymykat kontrole, a to i v bohatých státech. „Je mimořádně důležité přikročit k prevenci, a to se zatím podceňuje,“ řekl.

WHO vydává celosvětovou zprávu o rakovině zhruba po pěti letech. Na té nejnovější se podílelo 250 vědců ze 40 zemí. K ovlivnitelným příčinám rakoviny se v ní řadí kouření, infekce, alkohol, obezita s nedostatkem pohybu, radiace ze slunce i zdravotnických skenerů, znečištěný vzduch a také pozdní mateřství stejně jako případy malého počtu dětí a nekojení.

Nejčastějším druhem rakoviny u žen je ve většině zemí rakovina prsu. Ve velkých částech Afriky pak převažuje rakovina děložního čípku. Její příčinou je papilomavirus (HPV), proti němuž ale existuje vakcína.

Doktor Bernard Stewart z univerzity v australském Novém Jižním Walesu zdůraznil, že mnoho druhů rakoviny souvisí s chováním lidí. Připomenul zvyky svých krajanů, kteří se opalují, „dokud nejsou opečeni z obou stran“.

Řekl také, že všichni lidé jsou si vědomi toho, že alkohol může způsobit nehodu nebo vést k agresivitě, ale málo se hovoří o jeho roli v onemocnění rakovinou. „Měli bychom se zabývat tím, jak je alkohol dostupný, jak se propaguje a kolik stojí,“ řekl.

Podobné argumenty by se měly týkat cukru, jenž se podílí na obezitě a zvyšuje tím riziko rakoviny. Dle zprávy WHO v roce 2010 zemřelo na rakovinu prokazatelně spojenou s alkoholem 337 400 lidí, hlavně mužů. Většina případů byla rakovina jater, ale také úst, jícnu, střev, žaludku nebo slinivky.

Třetina účastníků jednoho průzkumu provedeného světových fondem pro výzkum rakoviny v Británii se domnívá, že hlavní příčinou rakoviny jsou genetické předpoklady, přitom genetické příčiny má jenom desetina případů. Manažerka fondu Amanda McLeanová považuje za znepokojující, jak málo lidí si uvědomuje, že je možné riziko onemocnění snížit.

Předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček zároveň upozornil na to, že mnoho lidí hledá rady na internetu, kde se ale šíří scestné informace, například, že rakovinu způsobuje mamograf nebo že se vyléčí sama.

Podle britského výzkumu by v Británii bylo možné třetině případů nejběžnějších forem rakoviny předejít, kdyby si lidé udržovali přiměřenou váhu, jedli zdravě a pravidelně se pohybovali. Ke zdravé stravě se řadí zelenina, ovoce a celozrnné pečivo. Omezit se má alkohol, červené maso a masné pokrmy z rychlých jídelen.

Ohodnoťte tento článek!