Kabinet má na programu další mimořádné jednání ke koronaviru

Další mimořádné jednání k současné epidemii nového typu koronaviru má dnes na programu vláda. Ministři by se měli zabývat mimo jiné konkrétní podobou první fáze rozvolnění preventivních opatření, která umožní od pondělí 20. dubna otevřít farmářské trhy, autobazary či provozovny řemeslníků. Kabinet by měl projednat i návrhy na další daňové úlevy v souvislosti s koronavirovými opatřeními. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by vláda mohla dostat na stůl i návrh na zvýšení platby za státní pojištěnce.

Plán na otevírání obchodů a dalších provozoven či na postupné opětovné umožnění kulturních, sportovních či společenských událostí zveřejnila vláda po svém posledním jednání v úterý. Odehrávat se má v pěti etapách od 20. dubna do 8. června, pokud do harmonogramu nezasáhne nepříznivě vývoj epidemiologické situace. Ministři slíbili harmonogram doprovodit konkrétními hygienickými pokyny pro jednotlivé provozovatele či organizátory.

Po předchozím projednání Národní ekonomickou radou vlády (NERV) a koaliční radou by se mohla vláda zabývat i návrhem ministerstva financí na zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitých věcí a s tím souvisejícím zrušením daňových odpočtů u nových hypoték. Novelu zákona o dani z příjmu, která obsahuje umoření daňové ztráty, v úterý vláda projednala bez výsledku. Vrátit by se k ní mohla po projednání NERV a koalicí.

Zvýšení platby za státní pojištěnce od června o 500 korun by mělo dodat peníze do zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) návrh předloží možná už dnes nebo v pondělí, řekl ve čtvrtek večer Babiš v televizi Nova. Pojištěnců, za které platí zdravotní pojištění stát, je zhruba 5,9 milionu, stát nyní za každého z nich odvádí 1067 Kč měsíčně.

Ohodnoťte tento článek!