Kolektivní smlouva ve zlínské nemocnici zatím dohodnuta nebyla

Nemocnice T. Bati

V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně stále není uzavřena kolektivní smlouva pro letošní rok. Představenstvo nemocnice jednalo se zástupci tamních odborových organizací, k definitivní dohodě však nedošlo. Vedení zdravotnického zařízení uzavření kolektivní smlouvy plně podporuje, sdělil mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

„Po dnešním jednání věříme, že se dohodneme. Další jednání proběhne poté, co obdržíme jednotný návrh odborů,“ uvedlo představenstvo.

Proti rušení příplatků a některých benefitů a neuzavřené kolektivní smlouvě protestovaly již na začátku února na krajském zastupitelstvu desítky sester pracujících ve zlínské nemocnici. Místopředsedkyně místní organizace Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Edita Habartová řekla, že sestry požadují vrácení stabilizačního příplatku ve výši 1500 korun, který loni pobíraly. „Chceme také, aby se vrátil benefit takzvaných sick days do původního režimu, tedy abychom ho mohli vybrat kdykoliv, ne až po vybrání dovolené,“ uvedla Habartová.

Vedení nemocnice již dříve oznámilo, že podle vnitřního předpisu se letos zaměstnancům nemocnice průměrně zvýší tarifní mzda o šest procent. Peníze však bude rozdělovat přímý nadřízený. Podle vedení se tím mají odstranit rozdíly z minulosti v rámci oddělení i mezi jednotlivými odděleními. „Nechceme plošně navyšovat mzdy všem, nejprve potřebujeme vyrovnat disproporce v platovém odměňování, které vznikly v minulosti na základě spíše osobních vazeb než pracovních výkonů,“ uvedl již dříve předseda představenstva krajských nemocnic Radomír Maráček.

Nelékařskému zdravotnickému personálu se podle vedení nemocnice loni zvyšovaly mzdy v průměru o deset procent, což bylo nejvíce ze všech profesních kategorií. „Krajská nemocnice letos dostane 147 milionů korun a všechny je použije na mzdy, z toho minimálně 90 milionů korun půjde právě sestrám,“ uvedlo představenstvo.

Podle Maráčka se letos nikomu nesníží mzda. Průměrná mzda u všeobecných sester, porodních asistentek a dětských sester v roce 2016 byla 25.806 korun, loni činila 34.556 korun. Sestry však poukazují na to, že jejich mzda je asi o 10.000 korun nižší než mzda sester pracujících na stejných pozicích v nemocnicích zřizovaných státem.

Ve zlínské nemocnici, která je největší ze čtyř nemocnic zřizovaných krajem, pracovalo loni 2067 lidí. V ostatních třech krajských nemocnicích kolektivní smlouvy uzavřené jsou.

Ohodnoťte tento článek!