Co je novorozenecké akné?
Co se dozvíte v článku
Novorozenecké akné, které lékaři označují také jako acne neonatorum, představuje jednu z poměrně častých forem akné, což je chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů. Jak už samotný název napovídá, tento typ akné se objevuje u novorozenců, a to většinou v prvních týdnech jejich života. Postiženo přitom bývá zhruba každé páté dítě, častěji chlapci než dívky.
Vzhledem k tomu, že se pupínky objevují především na viditelných místech, může to rodiče zpočátku vyděsit. Novorozenecké akné totiž postihuje především obličejovou a vlasovou část hlavy miminka, přičemž nejvíce zasažená místa zahrnují oblast čela, nosu a brady nebo také tváře. Dále se tento typ obtíží může projevit také jako novorozenecké akné na hrudi nebo třeba na zádech malého pacienta.
Jak vzniká novorozenecké akné?
Příčinou těchto obtíží bývá přehnaná reakce dětského organismu na matčiny hormony. Po porodu si totiž miminko musí adaptovat na úplně nové prostředí i na to, že již není pevně spojené s tělem matky, což vyžaduje čas. Na změnu hormonálních hladin si pak samozřejmě musí zvyknout i pokožka dítěte, která je po porodu mnohem tenčí a citlivější než u dospělých.
Kůže miminka je v nejranějším období života ovlivněna nadměrným působením mateřských a nadledvinkových androgenů, které se do jeho těla dostanou prostřednictvím placenty ještě před porodem. To může v kombinaci s vyšší citlivostí androgenních receptorů a mazových žláz u novorozence způsobit, že se mazové žlázy ucpávají a dochází k rozsevu zánětlivých pupínků.
V patogenezi tohoto onemocnění nicméně mohou hrát svou roli i další faktory, jako je například přítomnost bakterie rodu Malassezia nebo přecitlivělost dětského organismu na přemnožení kvasinek. Celkový stav a množství pupínků pak často zhoršuje i příliš teplé počasí.
Jak se novorozenecké akné projevuje?
Mezi charakteristické příznaky novorozeneckého akné patří výsev menších bílých nebo začervenalých pupínků na kůži malého pacienta, k čemuž dochází většinou kolem prvního až třetího týdne života. Některá miminka však tyto obtíže doprovází již od narození. Obvykle se jedná o uzavřené komedony s bílými hlavičkami, mohou se však objevit také černé tečky, papuly a pustuly.
Ačkoliv nejvíce obsypaný bývá obličej miminka, tedy nos, brada, čelo a tváře, akné se někdy projevuje i ve vlasech, na hrudi nebo na zádech. Okolní pokožka přitom může být zarudlá, ale pupínky většinou nesvědí ani nebolí. Během několika týdnů (obvykle do třetího měsíce života) by pak měly samy vymizet. Žádné jizvy po tomto druhu akné na pokožce většinou nezůstávají.
Novorozenecké akné nicméně často bývá zaměňováno s příznaky jiných (a obvykle vážnějších) onemocnění, jako je například seboroická dermatitida nebo také atopický ekzém. Někteří si pak tyto bílé a začervenalé pupínky pletou s potničkami, což je neinfekční vyrážka, která vzniká ve chvíli, kdy se potní žlázy dítěte zablokují a pot nemůže z pokožky přirozeně odcházet ven.
Novorozenecké akné: léčba
Jelikož novorozenecké akné většinou samo od sebe zmizí během několika týdnů či měsíců, obvykle není nutné věnovat těmto obtížím speciální péči a nevyžadují ani návštěvu lékaře. Důležité je ovšem na tento problém myslet a zabránit jeho zhoršování. Abyste předešli podráždění dětské pokožky, dbejte na následující doporučení:
- Nepoužívejte agresivní přípravky, které by mohly stav pokožky ještě zhoršit.
- Nikdy neošetřujte novorozenecké akné u miminka přípravky pro dospělé.
- Vyhněte se nadměrnému používání bylinek či mastí.
- Při koupání nepoužívejte přípravky obsahující mýdlo.
- Pupínky a černé tečky nikdy nezkoušejte vymačkávat.
- Dobře dítěti ostříhejte nehty, aby si rány neškrabalo a nezaneslo si do nich nečistoty a infekci.
Akutní fázi akné pomáhá zmírnit třeba jemné omývání postižených míst převařenou či micelární vodou. Výrazné projevy novorozeneckého akné byste ovšem neměli podceňovat. Vyžadují podrobné vyšetření v lékařské ordinaci, jelikož na vině mohou být rozličné příčiny, jako jsou například endokrinologické abnormality nebo poruchy gonád.
Co na novorozenecké akné pomáhá?
Někteří rodiče zkoušejí akutní výsev pupínků potlačit za pomoci různých obecných doporučení i babských rad. Důležité je však myslet na to, že každý organismus reaguje na vybrané přípravky jiným způsobem a ne vždy tak „zaručené“ prostředky vašemu dítěti pomohou. Pokud pak novorozenecké akné v krátkém časovém horizontu neustoupí, je lepší vyhledat lékaře, který vám poradí, jaká terapie je pro miminko vhodná.
Většinou se doporučuje dětskou pokožku nemastit, ale naopak částečně vysušovat. V domácích podmínkách můžete zkusit pupínky sami ošetřit roztokem s obsahem zinku. Někdy pomůže zmírnit novorozenecké akné černý čaj, prostřednictvím kterého zasažená místa jemně omyjete. Podobný účinek údajně má také nálev měsíčku nebo řepíku lékařského.
Mezi další klasické přípravky patří tekutý pudr nebo třeba Jarischův roztok. Dříve se doporučoval také heřmánek, ale v současné době ohledně této léčivé bylinky panují pochybnosti, jelikož se jedná také o častý alergen, a její použití tak nemusí být pro dítě vhodné. Vždy tedy s heřmánkem zacházejte s rozvahou a případně se o této možnosti poraďte s ošetřujícím lékařem.
Zdroje: internimedicina.cz, pediatriepropraxi.cz, eucerin.cz