Pylový kalendář 2018: pylové zpravodajství pro alergiky

Pylový kalendář pro alergiky

Pokud patří mezi ty, kteří trpí pylovou alergií, pak vám bude jistě nápomocný pylový kalendář, ve kterém najdete neznámější stromy, byliny a trávy. Pylový kalendář vám sdělí dobu, kdy je jaká rostlina v reprodukční fázi, tedy kdy můžeme čekat výskyt jejích pylů v ovzduší. Aktuální koncentraci pylů v ovzduší vám pak přinese pylové zpravodajství.

V únoru, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku, se začínají objevovat pyly. Nejaktivnější jsou zprvu pyly stromů, ale už kolem března se k nim začínají přidávat pyly bylin a trav, které se naplno projeví v květnu a jejich výskyt trvá až do konce října. Takový pyl dokáže velice znepříjemnit život.

Organismy některých lidí na ně reagují tak špatně, že vyvolají alergii. Dotyčný se pak potýká s alergickou rýmou, kašlem, bolestí hlavy, únavou a/nebo se zánětem spojivek.

Pylové kalendáře:

Pylový kalendář bylin

Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen
Trávy
Jitrocel
Šťovík
Kopřivovité
Merlíkovité
Pelyněk
Chmel
Ambrózie
Pýr
Srha
Kostřava
Medyněk
Jílek
Kukuřice
Lipnice
Bojínek
Rákos
Psárka

 

Pylový kalendář dřevin

Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen
Líska
Olše
Topol
Tis
Jalovec
Bříza
Jasan
Habr
Vrba
Javor
Dub
Platan
Ořešák
Jírovec
Borovice
Černý bez
Pajasan
Lípa
Cypříš
Buk
Kaštanovník
Olivovník
Jilm
Olivovník

Pylový kalendář travin

Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen
Pelyněk
Řepka
Hořčice
Vojtěška
Drnavec
Jitrocel
Sedmikráska
Jetel

Přiblížíme si tři nastávající měsíce, které nás čekají:

 • Květen – měsíc bylin, trav, i dřevin
 • Červen – dřeviny na ústupu
 • Červenec – měsíc bylin

Alergeny v květnu – měsíc bylin, trav, i dřevin

Květen je vyrovnaný měsíc, tedy co se do počtu rostlin, které jsou v reprodukční fázi, týče. V plném rozkvětu jsou jak byliny, traviny, tak i dřeviny.

Pyly bylin: trávy, jitrocel, šťovík, kopřivovité, srha, kostřava, jílek, lipnice, bojínek, rákos a psárka.

 • Jitrocel – rostlina vyššího vzrůstu (kolem 30 cm), která začíná kvést v květnu a jejíž květ vydrží až do září. Vyskytuje se na zahradách, kde je součástí trávníků, ale také na loukách a pastvinách.

Pyly dřevin: jalovec, bříza, jasan, habr, vrba, javor, dub, platan, ořešák, jírovec, borovice, černý bez, cypřiš, buk, kaštanovník, olivovník, jilm.

 • Bříza – strom, který roste do výšky až 20 metrů. Dá se lehce rozpoznat díky své kůře, která je bílá a ve větší míře rozpraskaná. Začíná kvést velmi brzy v období jara. Bříza bělokorá je hojně rozšířená po celé Evropě a u nás je rozšířená z důvodu vysazování v městských parcích pro její okrasný vzhled.
 • Javor – listnatý strom, který začíná kvést v dubnu a květnu s květy v malých žluto zelených chomáčcích. V České republice se nachází po celém území od středních až vyšších míst.
 • Borovice – vyznačuje se vysokým kmenem, v její špici se nachází jehličnatá koruna a její květy jsou žluté nebo červené. Začíná kvést na začátku jara a to po celé rozloze České republiky.

Pyly trav: řepka, hořčice, vojtěška, drnavec, jitrocel, sedmikráska, jetel.

Alergeny v červnu – dřeviny na ústupu

V červnu, kdy pomalu přichází léto, je situace mezi bylinami a travinami vyrovnaná. Nicméně dřeviny, které dominovaly prvním měsícům roku, jsou na ústupu.

Pyly bylin: trávy, jitrocel, šťovík, kopřivovité, merlíkovité, pýr, srha, kostřava, medyněk, jílek, kukuřice, lipnice, bojínek, rákos, psárka.

 • Pýr – vytrvalá rostlina, která roste ve skupinách či porostech a její stébla jsou 20–150 cm vysoká. Kvete od června do srpna a její květy se vyznačují dlouhým klasem. Setkat se s touto rostlinou můžeme kdekoli od polí, luk až po zahrady a městské parky od nížin až po hory.
 • Rákos – travina, která se vyznačuje mohutnými a tuhými stébly. Kvete od června do září v kláscích. Tvoří rozsáhlé porosty u stojatých a pomalu tekoucích vod.

Pyly dřevin: černý bez, pajasan, lípa, olivovník

Pyly trav: vojtěška, drnavec, jitrocel, sedmikráska, jetel

Alergeny v červenci – měsíc bylin

Léto je v červenci v plném proudu a nejaktivnější jsou co se týče pylu byliny.

Pyly bylin: trávy, jitrocel, šťovík, kopřivovité, merlíkovité, pelyněk, chmel, ambrozie, pýr, srha, kostřava, medyněk, jílek, kukuřice, lipnice, bojínek rákos psárka.

 • Bojínek – travina, která se vyskytuje na zahradách, loukách jak v nižších, tak i ve vyšších polohách. Kvete od června do srpna v klásku, který má šedozelenou barvu.
 • Chmel – rostlina, která je u nás hojně pěstována, ale můžeme ji nalézt i v křoviscích a na březích řek. Známe jí jako hlavní přísadu při vyrábění piva. Květ je žlutý a roste ve svazcích.

Pyly dřevin: černý bez, lípa

Pyly trav: pelyněk, drnavec, jitrocel, sedmikráska, jetel

Léky proti pylové alergii

Co na alergii? Nejoblíbenější léky, které pomáhají proti alergiím jsou ZyrtecZodac, XyzalAnalergin a Livostin.

Obrázky pylového kalendáře

Pylový kalendář bylin

Pylový kalendář bylin

Pylový kalendář dřevin

Pylový kalendář dřevin

Pylový kalendář travin

Pylový kalendář travin

Pylový kalendář 2018: pylové zpravodajství pro alergiky
4.5 (90%) 2 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top