Roupy dětské napadají i dospělé jedince: jak na účinnou léčbu?

Roupy, jedno z nejčastějších parazitárních onemocnění, postihuje pouze lidi, nejčastěji děti. A neubrání se jim ani dospělí. Průběh nákazy a léčby je však u všech stejný.

Co jsou roupy a jak vypadají?

Roupy, neboli enterobióza, je tzv. onemocnění špinavých rukou, odborně parazitární infekce, vyvolané červem zvaném Enterobius vermicularis, lidově roup dětský. Tento drobný asi centimetr dlouhý červ bělavé barvy parazituje u nakažených osob v konečném úseku tenkého a na začátku tlustého střeva, kde se živí bakteriemi a epitelem. Oplodněné samičky ukládají svá vajíčka do prostředí řitního otvoru, kde následně vajíčka dozrávají.

Důvodem onemocnění roupy je především nedostatečná hygiena. Přenáší se přímým kontaktem s nakaženou osobou, popřípadě autoinfekcí, což znamená, že dotyčný jedinec se opakovaně sám nakazí.

Příznaky onemocnění

Hlavním příznakem onemocnění je svědění sliznice a kůže v okolí konečníku, které se zhoršuje v noci. Tím dochází k poruchám spánku, a tedy vedlejším příznakům jako je bolest hlavy, neurózy a u dětí noční pomočování. Důsledkem onemocnění se mohou objevit i výtoky a záněty močových a pohlavním cest, kožní vyrážky a bolesti břicha či podráždění slepého střeva.

Diagnostika

Základem diagnózy roupů je přímý průkaz vajíček roupů. Existují dva způsoby prokázání existence roupů na těle nemocného a to tzv. Grahamovou metodou nebo Schueffnerovou odběrovou tyčinkou.

Grahamova metoda se používá častěji u dětí a spočívá v otisknutí průhledné lepící pásky na konečník, která se následně přelepí na sklíčko a může se tak mikroskopovat. Vyšetřit se může též vzorek stolice.

Měli jste někdy roupy?

Diagnostika se provádí ráno před umytím konečníku a před stolicí. Jelikož samička klade vajíčka do oblasti konečníku nepravidelně, může se vyšetření opakovat několikrát.

Léčba – jak se zbavit roupů?

Při podezření na přítomnost střevních parazitů vyhledejte lékaře a prokonzultujte s ním nejvhodnější způsob léčby. Na trhu existuje několik volně dostupných léků, které z velké míry pomohou roupy vyhubit, jsou jimi například velmi známý VERMOX, Phyteneo Vermophyt, Pyrvinium, a preparáty mebendazolu nebo albendazolu, nemusí však být vhodné pro všechny. Dát pozor by si měli především těhotné ženy.

Součástí léčby jsou ale i režimová opatření, bez kterých nebude léčba nikdy účinná. Jedná se o dodržování hygienických zásad, tedy o mytí rukou po toaletě, před jídlem, důkladné mytí celého těla, především pak konečníku, a stříhání nehtů na krátko.

Důležité je též vyvařování prádla a žehlení, střídání ručníků, osobního a ložního prádla. V případě onemocnění roupy je důležité, aby léčbu podstoupili všichni členové domácnosti.

Prevence proti roupům

Základní prevencí je osobní hygiena, mytí potravin, praní povlečení a výměna spodního prádla.

Komplikace spojené s roupy

V případě nezahájení léčby včas se může onemocnění rozvitou a objeví se průjmy, noční pomočování, svědění, vaginální výtok spojený se svěděním a vyrážkou. Při průniku červů výš v pohlavních orgánech může dojít k zánětu močového měchýře, vzácně až zánětu ledvin.

Roupy dětské napadají i dospělé jedince: jak na účinnou léčbu?
4 (80.16%) 128 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top