Lidé na jihu Moravy stonali méně často, ale delší dobu

Lidé na jihu Moravy byli v letošním prvním pololetí méně často nemocní než ve stejném období loni. Podle údajů zveřejněných brněnským pracovištěm Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo za prvních šest měsíců letošního roku nahlášeno o 8000 méně případů pracovní neschopnosti než o rok dříve. Celkem lidé nahlásili 99.700 případů. Délka neschopenek se proti loňsku prodloužila.

Počet nahlášených neschopností se podle statistiků snížil o 7,4 procenta, což byl mezi kraji třetí největší pokles po Karlovarském a Jihočeském kraji. Denně bylo v průměru na neschopence 24.200 lidí, z toho 20.868 kvůli nemoci, 707 kvůli pracovnímu úrazu a 2644 lidí kvůli jinému úrazu.

„Průměrná doba trvání jednoho případu dočasné pracovní neschopnosti v kalendářních dnech se v kraji meziročně prodloužila o čtyři dny na 44 dní,“ uvedla Milada Jonášová z krajské pobočky ČSÚ. Nejkratší průměrná doba pracovní neschopnosti byla podle Jonášové v Libereckém kraji 38,6 dne, naopak nejdelší byla 49,3 dne ve Zlínském kraji.

Průměrná doba trvání pracovní neschopnosti se výrazně lišila i v jednotlivých částech Jihomoravského kraje. Zatímco přímo v Brně byli lidé na neschopence v průměru 39,1 dne, na Hodonínsku to bylo 52,9 dne.

Na 100 pojištěnců v kraji připadalo letos v prvním pololetí 19,72 nově hlášených případů, loni to za stejné období bylo 21,54 případu. Meziroční pokles o 8,5 procenta byl mezi kraji druhý nejvyšší po jižních Čechách.

Ohodnoťte tento článek!