Lidé s neobvyklými sexuálními preferencemi málokdy hledají pomoc

3. 10. 2019 7:54
přidejte názor
Autor: Redakce
Lidé s neobvyklými sexuálními preferencemi v oblasti aktivit nebo věku partnerů málokdy vyhledají odborníky. Přestože jsou tyto preference veřejností spojované se sexuální delikvencí, jen malá část spáchá nějaký trestný čin. Mají ale problémy se zařazením do společnosti, depresemi nebo sklony k sebevraždě. V naprosté většině se s těmito problémy snaží vyrovnávat bez pomoci. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) se zaměří na zlepšení jejich duševního zdraví, zprostředkovaně tak může napomoci prevenci sexuálních deliktů. Projekt Parafilik s motem "Nemůžete za své pocity, můžete za své činy" představil NUDZ v tiskové zprávě.


"Slovem parafilik se označují lidé, kteří mají stálou a často výhradní preferenci pro neobvyklé sexuální objekty nebo sexuální aktivity," uvedla vedoucí Laboratoře evoluční sexuologie a psychopatologie NUDZ Kateřina Klapilová.

S dispozicí k této preferenci se lidé již narodí, není to otázka jejich volby. Pedofilie, neboli zaměření na předpubertální osoby, se v Česku vyskytuje asi u 0,3 procenta populace. Hebefilie či efebofilie, zaměření na pubertální osoby, přibližně u 1,9 procenta lidí. Asi 3,6 procenta preferuje znehybnění partnera a procento má preferenci pro patologickou sexuální agresi. Převažují muži, parafilie se ale mohou vyskytovat i u žen.

Pětina dívek a osm procent chlapců zažilo podle odborníků z NUDZ sexuální zneužití. Více než polovinu ale nespáchali lidé s neobvyklou sexuální preferencí. Jen zanedbatelná část parafiliků se svěří odborníkům z vlastní iniciativy. Do péče se dostávají zejména ti, kteří svou sexualitu nezvládnou a dopustí se sexuálního deliktu. Většina se však snaží se svou sexualitou vyrovnávat sama.

"Působí jim to výrazné potíže. Trápí je sociální izolace, extrémně silná stigmatizace ze strany společnosti i blízkých osob, mají problémy v partnerském i rodinném životě," uvedla Klapilová. Mají také deprese, úzkosti nebo tendence k sebevraždě.

"Problematické je samozřejmě také zvládání sexuálních tužeb v mezích zákona. Péči odborníků by uvítali, ale nevidí pro sebe v současném systému prostor," dodala. V zahraničí se podle odborníků NUDZ podobné programy osvědčily, fungují například v Německu, Velké Británii, Kanadě nebo Švédsku. Projekt Parafilik se zaměřuje na prevenci, nabídne anonymní poradenství a terapii. Fungovat bude 42 měsíců, na počátku roku 2020 je plánováno spuštění online poradny, první zájemci do kontaktní intervence budou přijímání na podzim roku 2020.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?