"Slovem parafilik se označují lidé, kteří mají stálou a často výhradní preferenci pro neobvyklé sexuální objekty nebo sexuální aktivity," uvedla vedoucí Laboratoře evoluční sexuologie a psychopatologie NUDZ Kateřina Klapilová.
S dispozicí k této preferenci se lidé již narodí, není to otázka jejich volby. Pedofilie, neboli zaměření na předpubertální osoby, se v Česku vyskytuje asi u 0,3 procenta populace. Hebefilie či efebofilie, zaměření na pubertální osoby, přibližně u 1,9 procenta lidí. Asi 3,6 procenta preferuje znehybnění partnera a procento má preferenci pro patologickou sexuální agresi. Převažují muži, parafilie se ale mohou vyskytovat i u žen.
Pětina dívek a osm procent chlapců zažilo podle odborníků z NUDZ sexuální zneužití. Více než polovinu ale nespáchali lidé s neobvyklou sexuální preferencí. Jen zanedbatelná část parafiliků se svěří odborníkům z vlastní iniciativy. Do péče se dostávají zejména ti, kteří svou sexualitu nezvládnou a dopustí se sexuálního deliktu. Většina se však snaží se svou sexualitou vyrovnávat sama.
"Působí jim to výrazné potíže. Trápí je sociální izolace, extrémně silná stigmatizace ze strany společnosti i blízkých osob, mají problémy v partnerském i rodinném životě," uvedla Klapilová. Mají také deprese, úzkosti nebo tendence k sebevraždě.
"Problematické je samozřejmě také zvládání sexuálních tužeb v mezích zákona. Péči odborníků by uvítali, ale nevidí pro sebe v současném systému prostor," dodala. V zahraničí se podle odborníků NUDZ podobné programy osvědčily, fungují například v Německu, Velké Británii, Kanadě nebo Švédsku. Projekt Parafilik se zaměřuje na prevenci, nabídne anonymní poradenství a terapii. Fungovat bude 42 měsíců, na počátku roku 2020 je plánováno spuštění online poradny, první zájemci do kontaktní intervence budou přijímání na podzim roku 2020.