MMR použije dvě miliardy z dodatečných dotací na zdravotní péči

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) použije téměř dvě miliardy korun z evropských dotací, které byly původně určené na podporu vysokorychlostního internetu, na návaznou zdravotní péči. Jde například o pořízení lůžek, monitorů nebo plicních ventilátorů v klinické onkologii nebo chirurgii. MMR podpoří 43 náhradních projektů financovaných z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Na setkání s novináři to řekla ministryně pro místní rozvoj (za ANO) Klára Dostálová.

„Nevypisovali jsme žádnou novou výzvu, chtěli jsme vypořádat žádosti v náhradních projektech. Zdravotnictví považujeme za velkou prioritu státu,“ uvedla Dostálová.

Přesun zhruba osmi miliard korun z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost schválila loni v červenci Evropská komise. Do Integrovaného regionálního operačního programu, který MMR spravuje, z toho přišlo 5,2 miliardy. Největší podíl z toho ministerstvo použije na nákup nízkoemisních a bezemisních vozidel. Jde zhruba o 2,4 miliardy korun. Následuje následná zdravotní péče, kam lze zařadit například klinickou onkologii, chirurgické obory (chirurgie, hrudní chirurgie, neurochirurgie), anesteziologii a intenzivní medicínu nebo obory vnitřního lékařství, jako například gastroenterologie nebo pneumologie.

Menší část z dodatečných dotací, celkem 38 milionů korun, MMR pošle dvěma náhradním programům na dobudování sítě stávajících všeobecných i specializovaných psychiatrických ambulancí a ambulancí klinických psychologů.

Včetně dodatečných dotací půjde v IROP na zlepšení zdravotních služeb ve čtyřech výzvách celkem 9,3 miliardy korun. Největší podíl jde do Jihomoravského (15 procent), Moravskoslezského (14 procent) a Jihočeského kraje (osm procent). Kromě návazné a psychiatrické péče jde o pomoc ženám s onkologickým onemocněním a perinatologii, která se zabývá péčí o těhotnou ženu, plod a novorozence do jednoho měsíce od narození a řeší specifické problémy spojené s předčasným porodem a nízkou porodní hmotností.

Integrovaný regionální operační program (IROP) navazuje na sedm regionálních operačních programů a částečně na Integrovaný operační program z období 2007 – 2013. V současném programovém období z něj mohou příjemci čerpat i s dodatečným navýšením 123 miliard korun z evropských fondů a dalších zhruba 19 miliard korun prostřednictvím národního spolufinancování. Spolu s dalšími devíti operačními programy může Česko celkem čerpat 23,9 miliardy eur (616 miliard korun). Ke konci února Evropská komise proplatila 147 miliard korun, smluvně zajištěno měla ČR 406 miliard korun.

Ohodnoťte tento článek!