Nemovitosti Nemocnice Na Františku by měl převzít nový ústav

Hlavní město a Praha 1 plánují založit ústav, který převezme nemovitý majetek Nemocnice Na Františku. Měl by ho spravovat a rozvíjet. Nedávno založená příspěvková organizace Metropolitní nemocnice Na Františku si následně nemovitosti pronajme. Variantu, jak vypořádat majetkové vztahy na jednání magistrátního výboru pro zdravotnictví představili radní Milena Johnová (Praha Sobě) a předseda výboru Miloš Růžička (STAN).

Hlavní město a Praha 1 se díky ústavu stanou rovnocennými členy, kteří se budou vzájemně jistit, řekla Johnová. Toto řešení umožní oběma zakladatelům společné řízení i společné likvidace. V případě zániku by se podle Růžičky nemovitý majetek vracel Praze 1 a investice hlavnímu městu. Základní teze partnerství budou zapsány v zakládacích listinách. Na rozdíl od dalších možností je takzvaný zapsaný ústav časově nejméně náročný, doplnil Růžička. Hlavní město se totiž zavázalo nemocnici převzít k 1. lednu příštího roku.

Ústav jako nezisková varianta by měl být výhodnější než akciová společnost nebo společnost s ručením omezením. Bude možné volně určit výši nájemného pro příspěvkovou organizaci Na Františku, jinak by se podle jejího ředitele Martina Ježka musel nájem řídit tržní cenou.

Členové výboru z opoziční ODS Tomáš Kaštovský a Petr Fifka vznesli nad tímto návrhem pochybnost. Variantu považují za zbytečně složitou. Podle Kaštvoského by Praha 1 mohla být nadále vlastníkem nemovitosti a hlavní město by na ni přispívalo. „Hledáme trvalé řešení,“ řekl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha Sobě) s tím, že nelze nastavit dotační program třeba na 50 let dopředu. Hlavní město je podle něj vhodnějším provozovatelem nemocnice než městská část.

Záměrem magistrátu je rozšířit zdravotnické služby v Nemocnici Na Františku. Měl by zde vzniknout například urgentní příjem a lůžka ARO. Záchranná služba by tu měla mít výjezdovou základnu.

Nemocnice Na Františku byla na konci 18. století největším zdravotnickým zařízením v Praze. Patří mezi přední pracoviště v léčbě rakoviny prsu nebo ortopedie. Nemocnice má 113 lůžek akutní péče a 46 lůžek následné péče. Zařízení po dlouhé době není ve ztrátě, naopak eviduje zisk zhruba 21,5 milionu korun, uvedl ředitel nemocnice David Erhart.

Nemovitosti Nemocnice Na Františku by měl převzít nový ústav
Ohodnoťte tento článek!