Odbory a další skupiny jdou opět k Babišovi kvůli zdravotnictví

Organizace sdružené do takzvaného krizového štábu českého zdravotnictví budou dnes opět jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Chtějí upozornit na nedostatečné financování resortu, zejména nemocnic a domácí péče. Pro příští rok by mělo jít na zdravotní péči 340 miliard korun, šest miliard navíc Babiš slíbil po posledním jednání se štábem.

Členové štábu žádají, aby navýšení bylo vyšší. Peníze by se podle nich měly vzít z rezerv zdravotních pojišťoven, které mají na účtech 56 miliard korun. Nejprve oznámila Všeobecná zdravotní pojišťovna, že z rezerv uvolní příští rok dvě miliardy. Dalších šest miliard pojišťovny odsouhlasily po jednání s Babišem v polovině září.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) větší čerpání rezerv odmítá, budou podle něj potřeba v případě zhoršení ekonomiky. Přístup štábu označil za „nátlak a lobbing těch, kteří si nedokázali s pojišťovnami dojednat dohodu“.

V půli září chtěl o požadavcích štábu hovořit v koalici předseda ČSSD Jan Hamáček. Babiš mu ale vzkázal, že o dalším navýšení financí pro zdravotnictví v příštím roce nemíní v koalici jednat. Za dostatečné považuje posílení rozpočtu o šest miliard nad rámec úhradové vyhlášky. Sociálním demokratům pak vyčetl jejich působení v čele zdravotnictví v minulé vládě, po této devastaci podle něj nemají sociální demokraté ve zdravotnictví co radit.

Krizový štáb českého zdravotnictví tvoří Česká konfederace odborových svazů, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, Asociace českých a moravských nemocnic a další organizace sdružující pacienty, lékaře, seniory, zdravotně postižené a poskytovatele domácí zdravotní péče.

Ohodnoťte tento článek!