Otěhotnění mimo ovulaci není neobvyklé. Rozhodují plodné dny a pravidelný pohlavní styk

15. 4. 2020 0:00
přidejte názor
Autor: shutterstock.com
Pokud plánujete miminko nebo se naopak snažíte početí ještě vyhnout, je dobré vědět, že žena může otěhotnět zhruba 5 dní v měsíci, což znamená, že je plodná i pár dní před ovulací a zhruba ještě den po ní. Pokud znáte dobře své plodné dny, neměly byste také zapomínat, že šance na otěhotnění se zvyšují s vyšší frekvencí nechráněného pohlavního styku.

Ovulace a plodné dny

V první řadě je dobré si uvědomit, že ovulace a plodné dny nejsou totéž, tudíž lze otěhotnět i mimo ovulaci. Samozřejmě za předpokladu, že se u ženy nebo muže nevyskytují některé faktory, které by zplození potomka bránily. Ovulace trvá pouhých 24 hodin, což je čas, během kterého může být uvolněné vajíčko ve vaječnících oplodněno spermiemi.

Na rozdíl od vajíčka však spermie mají životnost delší a to až 72 hodin, tudíž žena může zpravidla otěhotnět zhruba i 3 před ovulací a jeden den po jejím začátku. Vzhledem k takto dlouhé životnosti spermií se uvádí, že žena má zhruba 5 plodných dní v každém měsíci. Výpočet plodných dnů je možný v případě, že máte pravidelný menstruační cyklus a znáte jeho délku.

Příznaky ovulace a plodných dnů

  • Nižší bazální teplota
  • Větší pocit vlhkosti
  • Měkčí a kratší děložní čípek
  • Větší atraktivita
  • Citlivější čich
  • Větší citlivost těla, zejména prsou

Otěhotnění po ovulaci

Pokud nevíte, jak dlouho po ovulaci je možné otěhotnět, jedná se zhruba o 24 hodin, jak bylo zmíněno již výše. Následně je neoplodněné vajíčko z těla vyplaveno ven v podobě menstruačního krvácení.

Otěhotnění den po ovulaci tedy ještě pravděpodobné je, později však už nikoliv. Otěhotnět je sice možné pouze během pár dní v měsíci, což je pro některé ženy výhodou a pro jiné zase nevýhodou. Jenže ne vždy lze s přesností určit, které dny to jsou.

Je totiž nutné si uvědomit, že i když si správně vypočítáte délku menstruačního cyklu a určíte plodné dny, jsme stále jen lidé a nikoli mechanické stroje, které fungují s přesností na minutu. Stačí malá změna v organismu, jako je cestování, nachlazení nebo stres a menstruační cyklus se může snadno o pár dní prodloužit či zkrátit. V takovém případě není vyloučené, aby žena zaměnila začínající plodné dny se samotnou ovulací.

Otěhotnění před ovulací

Vzhledem k delší životnosti spermií, může žena snadno otěhotnět zhruba až 4 dny před začátkem ovulace. Tomuto období se říká plodné dny, neboť je zde vysoká pravděpodobnost početí dítěte. Čím blíže k ovulaci budete mít nechráněný pohlavní styk, tím se samozřejmě možnost otěhotnět zvyšuje.

Termín ovulace se uvádí zpravidla jako 14. den menstruačního cyklu v případě, že cyklus trvá 28 dní. Ve chvíli, kdy je váš cyklus delší či kratší, mění se i den ovulace. Zjednodušeně se dá říci, že největší šanci otěhotnět má žena zhruba druhý týden po skončení menstruace.

Pravděpodobnost otěhotnění při ovulaci

Největší šance na početí potomka máte samozřejmě v den ovulace, nicméně vysoká pravděpodobnost otěhotnění trvá zpravidla dva dny. Z tohoto důvodu je důležitá vyšší frekvence nechráněného pohlavního styku, tedy alespoň obden v období plodných dnů.

Pokud si nejste jisti přesným dnem ovulace, bude nejlepší začít na dítěti pracovat asi tak týden po skončení menstruace, kdy se možnost otěhotnění zvyšuje. Někteří sexuologové dokonce tvrdí, že páry, které mají velmi nízkou frekvenci pohlavního styku, mají obecně větší potíže s početím potomka.

Podle nich jeden sexuální styk ke zplození dítěte nestačí. Tomuto fenoménu se říká nekonzumované manželství nebo také zdánlivá sterilita.

Řešila jste někdy těhotenství mimo ovulaci?

Ovulace v těhotenství

Ženské tělo je od přírody naprogramované tak, aby ve chvíli, kdy otěhotní, vajíčka přestanou dozrávat a uvolňovat se, aby nepoškodila nejen nastávající matku, ale i samotný plod. V případě, že oplodnění jednoho vajíčka již proběhlo, tělo nadále nevynakládá energii na tvorbu dalšího vajíčka, ale naopak ji soustředí pro vývin nového plodu.

Ve velmi ojedinělých případech může dojít k situaci, při níž by vajíčko dozrálo i po otěhotnění, následně bylo oplodněno a poté se přichytilo na stěnu dělohy, která je již obsazena jiným embryem. Tehdy by došlo k uhnívání vajíčka. Takováto situace je však poměrně vzácná. Pokud u vás došlo k ovulaci, s největší pravděpodobností těhotná nejste.

Pozitivní ovulační test

Někdy zvládne ženu zmást ovulační test, který se v těhotenství může ukázat jako pozitivní. Stejně jako těhotenský test, má i ten ovulační schopnost identifikovat přítomnost určitých hormonů v moči, zde se jedná konkrétně o luteinizační hormon, a na jejich základě určit pozitivitu.

Tento hormon se může v moči objevit i na základě některých onemocnění nebo výrazných hormonálních změn, které se s těhotenstvím pojí. Také se může z placenty uvolňovat tzv. chorionický gonadotropin, který ovulační test snadno zamění s luteinizačním hormonem. Pokud byste stále byla na pochybách a něco se vám nezdálo v pořádku, měla byste se poradit se svým gynekologem.

Zdroje: kemavrora.ru, mamaaja.cz, zdravi.euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?