Počet sebevražd mezi mládeží v Japonsku je nejvyšší za 30 let

Počet sebevražd, které v Japonsku spáchají děti a mládež, je nejvyšší za posledních 30 let. Podle zpravodajského serveru BBC News o tom informovalo tamní ministerstvo školství. V době od dubna 2016 do března 2017 spáchalo sebevraždu 250 dětí ze základních a středních škol, což je až pětkrát více než v předešlém roce a nejvíce od roku 1986.

Děti často hlásí potíže v rodině, šikanu, ale i obavy z budoucnosti. Podle japonských škol však důvody v téměř 140 případech, kdy si dítě vzalo život, jsou nejasné. Mnozí s nich totiž nezanechají dopis na rozloučenou.

Většina z těch, kdo spáchal sebevraždu, jsou středoškoláci. Japonci navštěvují střední školu do 18 let.

Podle zprávy japonské vlády z roku 2015 nejvíce sebevražd v letech 1972 až 2013 spáchaly děti během zahájení školního roku, tedy začátkem září. V roce 2015 přitom mělo Japonsko jeden z nejvyšších počtů sebevrahů na světě. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se jejich počet přesto začal snižovat. Celkem si v loňském roce vzalo život 21.000 Japonců, v roce 2003 jich bylo 34.500.

Počet sebevražd mezi dětmi a mládeží je však i nadále relativně vysoký. Patří tak mezi nejčastější příčinu smrti mladistvých v zemi.

„Počet sebevražd mezi studenty zůstává vysoký a je to znepokojující problém, který je třeba řešit,“ cituje BBC zástupce japonského ministerstva školství.

Ohodnoťte tento článek!