Před pěti lety vypukla aféra kolem úmrtí v rumburské nemocnici

Poté, co před pěti lety, v noci z 5. na 6. června 2014, v Lužické nemocnici v Rumburku zemřela sedmdesátiletá onkologická pacientka, lékař Petr Vondráček zjistil, že u zemřelé před smrtí prudce stoupla hladina draslíku, který způsobil srdeční arytmii. Zástupce vedení nemocnice posléze podal trestní oznámení na jednu ze zdravotních sester kvůli podezření ze spáchání trestného činu. To byl počátek kauzy podezřelých úmrtí v této nemocnici, ve které zdravotní sestra Věra Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů. Soudy nakonec Marešovou pravomocně osvobodily, nepodařilo se prokázat, že se skutky vůbec staly.

Marešová čelila obžalobě za to, že v letech 2010 až 2014 údajně podávala pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Byla obviněna z šesti vražd, státní zástupce pro ni požadoval doživotí. Strávila 14 měsíců ve vazbě, měla psychické i společenské problémy a nakonec se musela kvůli shánění nové práce i kvůli přístupu lidí v Rumburku odstěhovat do Prahy. Média v jejím případě mnohdy nerespektovala presumpci neviny, například ji nazývali „sestra smrt“. Marešová nyní požaduje po státu i médiích odškodné.

Soud se zabýval i činností znalců v případu. V únoru 2017 rozhodl, že lékaři Radek Matlach a Jiří Závodský budou vyškrtnuti ze seznamu znalců. Důvodem byl jejich posudek, ve kterém došli k závěru, že Marešová vraždila pacienty draslíkem. Posudek vyvrátili další znalci. Oba znalci se proti rozhodnutí soudu odvolali k ministerstvu, které soudu vytklo neúplnost verdiktu a nařídilo nové projednání. Krajský soud poté v prosinci 2017 řízení zastavil kvůli promlčení věci.

Ohodnoťte tento článek!