Soud uzavře druhou část korupční kauzy lékaře Dbalého

Vladimír Dbalý

Někdejší ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý se ve čtvrtek dozví, zda ho soud shledal vinným i ve druhé části jeho korupční kauzy. Lékař čelí obžalobě už od ledna 2017, její projednání však opakovaně oddálil tím, že se z naplánovaných termínů omlouval a zároveň trval na své přítomnosti při hlavním líčení. Státní zástupce pro Dbalého požaduje devítileté vězení a peněžitý trest 15 milionů korun.

Obžaloba klade Dbalému za vinu, že v pozici šéfa nemocnice přijal za nezákonné uzavírání smluv v letech 2008 až 2011 úplatky v celkové výši 12 milionů. Případ se týká tří okruhů zakázek – na poradenské a konzultační služby, na účetní a medicínsko-právní služby a na právní služby, které nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivem Rittigem.

Předsedkyně senátu pražského městského soudu Hana Hrnčířová se případ snažila projednat od jara 2017, vzhledem ke Dbalého omluvenkám se jí však podařilo zahájit hlavní líčení až loni v dubnu. V mezičase byl Dbalý na pozorování v psychiatrickém ústavu. Poslala ho tam jiná soudkyně, která řešila první část jeho kauzy a která vyhodnotila Dbalého omluvenky jako obstrukce.

Znalci dospěli k závěru, že lékař je schopen účastnit se soudního jednání, ačkoliv dříve zneužíval alkohol či kokain. Dbalý se pak k zahájení hlavního líčení dostavil, působil však zmateně a nakonec před Hrnčířovou vůbec nevypovídal.

Klíčovým důkazem státního zástupce jsou lékařovy podrobné deníkové poznámky, které policie objevila při prohlídce jeho bytu. Dbalý si také před zadržením schoval u známého kufr s hotovostí a ceninami v hodnotě 34,5 milionu. Podle žalobce si takovou částku nemohl legálně vydělat, a to ani společně se svou manželkou.

Vedle lékaře čelí obžalobě bývalá nemocniční účetní Emilie Bialešová, někdejší právník nemocnice Roman Žďárek, advokát z MSB Legal David Michal, ředitelův známý Zdeněk Čáp a inženýr Josef Kantůrek. Všichni vinu popírají. Pro Michala žádá státní zástupce pět let vězení a pětimilionový trest, pro Bialešovou a Žďárka čtyři roky a peněžitý trest pět, resp. 2,5 milionu korun. Čápovi s Kantůrkem navrhl podmínky v délce 2,5 roku a peněžité tresty 3,5 a 1,25 milionu.

Nemocnice, kterou Dbalý vedl v letech 2006 až 2012, se k trestnímu řízení připojila jako poškozená. Po bývalém řediteli, Bialešové a Žďárkovi se domáhá společné náhrady škody 49,5 milionu korun.

Verdikt měl původně padnout už v srpnu, znemožnily to však stížnosti Žďárka, kterého soud krátce předtím poslal do vazby kvůli obstrukcím při hlavním líčení.

První část Dbalého kauzy zahrnovala dvě údajně zmanipulované zakázky: tendr na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. Podle loňského nepravomocného rozsudku šly tenkrát do Dbalého kapsy úplatky zhruba 27,8 milionu. Lékař si za to má odpykat devítileté vězení, soud mu navíc uložil propadnutí celého majetku.

Dbalý je obviněn také ve třetí části případu, jež souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie. Soud chtěl toto stíhání zastavit se zdůvodněním, že už by nebyl dán „téměř žádný prostor pro další významné navyšování trestu“. Na základě stížnosti státního zástupce však stíhání pokračuje.

Soud uzavře druhou část korupční kauzy lékaře Dbalého
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů