Výbor podpořil sdílení dat o lécích předepsaných pacientovi

12. 12. 2018 8:49
přidejte názor
Autor: Redakce
Sněmovna by měla podle petičního výboru schválit beze změn novelu, podle níž by ošetřující lékaři a lékárníci měli přehled o všech lécích, které má pacient předepsané. Sdílení údajů mezi poskytovateli zdravotní péče by mělo podle vlády zajistit bezpečnější a kvalitnější předepisování léků. Předlohu posuzují také ústavně-právní výbor a garanční zdravotnický výbor.


Zpravodajka petiční výboru Eva Matyášová (ANO) nakonec nepodala svůj pozměňovací návrh, podle kterého by pacienti předkládali při výdeji léku na recept lékárníkům doklad totožnost, aby lékárníci mohli ověřit jejich identitu. V případě, že by lidé vyzvedávali léky pro někoho jiného, museli by mít plnou moc. Úprava měla eliminovat podezření, že někteří lékaři mohou shromaždovat léky na cizí předpis.

Proti pozměňovacímu návrhu se postavil náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel. Varoval mimo jiné před možnými protesty odborných společností.

Přístup k datům o předepsaných lécích bude mít podle novely jen ošetřující lékař nebo lékárník, který bude vydávat lék. Pacient by jim ale mohl vstup do databáze o lécích, které užívá, zakázat.

V současnosti má lékař přehled pouze o lécích, které pacientovi sám předepsal. Lékárník může zkontrolovat jen přípravky na předložených receptech. Lékový záznam by mohl zamezit duplicitnímu předepisování léků nebo předepisování léků, které mají vzájemně nežádoucí účinky.

Zvláštní přístup budou mít podle novely záchranáři. Lékárníkům se záznam otevře jen na omezený čas, nebo také při zadání čísla občanského průkazu.

Lékový záznam si už nyní může na webu nebo v mobilní aplikaci zobrazit každý pacient. Přihlášení je možné na základě jména a hesla, které si může vyzvednout na kontaktních místech CzechPoint, nebo díky elektronickému občanskému průkazu, připojenému přes čtečku k počítači nebo mobilnímu zařízení.

Důvodová zpráva předlohy vypočítává, že v Česku za deset let stoupl 3,5krát počet hospitalizací v souvislosti s léky, například kvůli chybám v dávkování nebo kvůli nežádoucím účinkům léků. Desetkrát se zvýšil počet případů, které skončily úmrtím pacienta. Mnohé se ale podle odborníků vůbec do evidence případů nedostanou. Data o nežádoucích příhodách v souvislosti s podáváním léků nejsou dosud systematicky sledovaná.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?