Výroba digoxinu byla obnovena, v části lékáren pořád chybí

Výroba léku na srdce digoxin, který byl na přelomu roku nedostupný, byla tento týden obnovena. Potvrdila firma to Zentiva a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). První dodávky dorazily i do lékáren, v části ale pořád chybí a nejde ani objednat, sdělila mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová. Původně se měl tento lék na srdce začít znovu vyrábět až na konci ledna. Od minulého týdne výrobce dovezl 16.200 balení ze Slovenska.

„Postupně se dostává do lékáren. Ty, které si ho předobjednaly, ho většinou už mají. Některé ho ale stále v nabídce distributorů nevidí,“ řekla Bažantová. Podle SÚKL už bylo do distribuce dodáno kolem 50.000 balení digoxinu o síle 0,125 miligramu a zhruba 9000 balení dvojnásobné síly.

Lék užívá asi 350.000 Čechů, většinou kvůli poruchám srdečního rytmu nebo při srdečním selhání. Průměrná měsíční spotřeba byla loni v září asi 43.000 balení. Lék se vyrábí z rostliny náprstníku (digitalis), která je v přírodním stavu jedovatá. Na trhu je už téměř 50 let. Podle lékařů už se novým pacientům většinou nenasazuje, nejde ho ale vysadit těm, kteří ho už roky berou. Podobně byla výroba přerušena už v roce 2014.

Ohodnoťte tento článek!