Výrobce zdravotnické techniky BMT měl loni vyšší tržby i zisk

Brněnskému výrobci medicínské techniky BMT Medical Technology loni po předchozím poklesu vzrostly tržby o 71 milionů na 802 milionů korun, což je od ekonomické krize maximum. Dvojnásobně vzrostl i zisk na 43 milionů, je však pod úrovní let předchozích, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin. Vyplývá z ní také, že se výrazně zvýšil podíl tržeb z mimoevropských zemí, a to ze 20 na 25 procent.

Dominantním oborem zůstává výroba parních sterilizátorů, která se na tržbách podílí dlouhodobě více než z poloviny. V tomto segmentu společnost úspěšně vyvíjí nové typy a uvádí je do prodeje. Dokáže také dodat přístroje na míru zákazníkovi. Každý rok investuje firma do výzkumu a vývoje kolem 20 milionů korun. Zhruba třetinu tržeb tvoří teplotní technika.

„Velmi rychle se podle zprávy rozvíjí trh s laboratořemi s vyšší bezpečností ochrany prostředí, farmaceutická výroba a také oblast teplotní techniky pro laboratoře i průmyslové využití,“ uvedl ve zprávě jednatel Milan Krajcar. Společnost také vyrábí laboratorní a teplotní techniku, nerezové příslušenství a operační stoly.

Loni se po předchozích výkyvech ustálil podíl tuzemské výroby na úrovni kolem 11 procent. Kromě růstu mimo Evropu klesl podíl vývozu do Ruska ze 16 na 12 procent.

Mateřskou společností BMT Medical Technology je německá MMM Münchener Medizin Mechanik. Současný název nese firma od roku 1993, v posledních letech pro ni pracuje trvale kolem 390 zaměstnanců. Existuje přes 60 let, dříve se jmenovala Chirana. Brněnská společnost má také několik dceřiných firem, například na Slovensku, v Polsku, na Ukrajině, v USA či Rusku.

Ohodnoťte tento článek!