26. týden těhotenství: miminko začíná dýchat plodovou vodu

27. 1. 2020 9:00
přidejte názor

Bude vaše miminko pravák, nebo spíše levák? Právě o tom se rozhoduje ve 26. týdnu těhotenství (26 tt). Dítěti se zároveň rychle vyvíjí sluchové nervy, takže může reagovat na hlasy ve vašem okolí, otevírají se mu nosní dírky a začíná dýchat plodovou vodu. Co se týče pocitů nastávající maminky, výkyvy nálad sice částečně zmizely, ale těhotné ženy mohou trápit nepříjemné sny.  

Jak se vyvíjí miminko?

V průběhu sedmého lunárního měsíce se pod kůží miminka začíná hromadit tuk a páteř již poskytuje dostatečnou oporu jeho drobnému a stále rostoucímu tělíčku. 26. týden těhotenství je zároveň obdobím, kdy se dítěti otevírají nosní dírky, dále se vyvíjejí jeho plíce a miminko začíná „dýchat“ plodovou vodu. Tím se připravuje na své první skutečné poporodní nadechnutí.

Pokud jde o obličejové rysy vašeho děťátka, ve 26. týdnu těhotenství je možné snadno rozeznat jeho oční víčka, nos, rty nebo třeba bradu. Miminko si zároveň začíná procvičovat některé polykací svaly, trénuje svůj sací reflex a cucá vše, co najde (někdy dokonce tak intenzivně, že se narodí s puchýřky na prstech). Sluch miminka začíná být v 26 tt těhotenství také čím dál citlivější.

Tip pro nastávající maminky: Díky pokračujícímu vývoji ušních nervů už dítě může slyšet nejen váš hlas, ale také hlas osoby, se kterou si právě povídáte. Pokud posloucháte hudbu, vaše miminko se může začít pohybovat do rytmu a při této zvukové stimulaci se mu také zrychlí tep.

S každým přibývajícím týdnem těhotenství je miminko v děloze šikovnější. V jeho mozku se neustále vytváří nová nervová spojení a během 26. týdne gravidity už je patrná také dominantní hemisféra, která rozhoduje o tom, zda bude dítě pravák, nebo levák. Miminko také pomalu začíná otevírat oči. Jeho duhovka je prozatím sytě modrá a do své finální podoby se vybarví až po narození.

Pokud čekáte chlapečka, je dobré vědět, že v tomto období začínají jeho varlata již pomalu sestupovat směrem k šourku. U dívek naopak dochází k postupnému prohlubování pochvy. A jaká je ve 26. týdnu těhotenství váha miminka? Plod touto dobou měří zhruba 36 centimetrů a váží asi 760 gramů. Jeho velikost by se tedy dala přirovnat třeba k hlávkovému salátu.

Co se děje s maminkou?

Zajímá vás, jak vypadá těhotenství 26. týden z pohledu nastávající maminky? Vaše bříško už rozhodně nejde přehlédnout, vrchol dělohy dosahuje zhruba 7 centimetrů nad pupek a váhový přírůstek činí asi 0,5 kilogramu za týden. Srdce a ledviny momentálně musí pracovat výkonněji, aby dokázaly zabezpečit krevní zásobování dvou organismů najednou a efektivně zpracovat nadbytečné tekutiny.

V průběhu 26. týdne gravidity se mohou objevit některé typické těhotenské obtíže. Nejčastěji nastávající maminky trápí tyto zdravotní komplikace:

V průběhu gravidity se dechová frekvence těhotných žen zrychluje asi o 10 nádechů za minutu. Stoupá také spotřeba kyslíku a téměř o polovinu se navíc zvětší množství nadechnutého vzduchu. V důsledku vyššího postavení bránice, kterou děloha tlačí do jiné polohy, mají ovšem plíce menší kapacitu a může docházet k zadýchávání.

Dalším nepříjemným problémem, se kterým se nastávající maminky musí potýkat, je vznik strií. Nejčastěji se tyto drobné pajizévky objevují na těhotenském bříšku, ale některým ženám kůže praská také v oblasti stehen, boků, prsou a zadečku. Proto je vhodné pokožku pravidelně promazávat pomocí speciálních krémů nebo olejíčků.

Tip pro nastávající maminky: V tomto období bývají těhotné ženy hormonálně vyrovnanější a prudké výkyvy nálad již nejsou tak časté. Zpříjemněte si tedy čekání na miminko tím, že strávíte co nejvíce příjemných chvil s partnerem, rodinou a přáteli. Po porodu na to již nebudete mít tolik času a energie.

Sport v těhotenství

Před otěhotněním jste byla nadšenou sportovkyní a trénink ve fitku byste si za žádných okolností nenechala ujít? Nemusíte si zoufat, cvičit totiž můžete také v průběhu těhotenství. Sportovní aktivity je ovšem nutné přizpůsobit vašemu současnému tělesnému stavu. O cvičení se tedy raději poraďte se svým lékařem, vynechte kontaktní sporty a cviky, při nichž hrozí nárazy nebo zahrnují delší ležení na zádech, a hlavně často odpočívejte.

Vhodné sportovní aktivity:

  • Plavání
  • Jóga pro těhotné
  • Pilates pro těhotné
  • Cvičení na míčích
  • Cviky na zpevnění pánevního dna

Pokud nejste zrovna fanoušek obrovských fitness center a jóga nebo pilates také nejsou nic pro vás, nemusí jít vždy jen o tradiční sportovní aktivity. Tanec, zpěv a poslouchání vaší oblíbené hudby jsou totiž pro děti také výborným stimulantem. Můžete vyzkoušet třeba i jemné masáže nebo břišní tance, které pomáhají posílit bříško a záda, ale také svaly pánevního dna.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?