Podobně jako pražské dominanty budou modře nasvícené například také Empire State Building v New Yorku, egyptské pyramidy nebo vyhlídkové kolo London Eye.
"Kolem Světového dne porozumění autismu koordinujeme akce, které jsou zaměřené zejména na osvětu široké veřejnosti, boření mýtů, které kolem autismu panují a ztěžují rodinám už tak náročnou péči," vysvětlila ředitelka Národního ústavu pro autismus (Nautis) Magdalena Thorová.
Večer v Poslanecké sněmovně převezmou jednotlivci a organizace, které se zasazují o to, aby se lidem s autismem žilo lépe, od pořadatelů z Nautis cenu Aplaus. Třetí kategorie je určená přímo lidem s autismem.
Další akce věnované tématu autismu jsou naplánované na celý duben. Ve středu budou v pražském kině Světozor promítané dokumentární filmy s tematickou autismu. V pátek budou prostory senátu hostit odbornou konferenci Autismus 2019 - zdravotní, sociální a školské služby. Na několika místech Česka pořádají dobrovolníci také takzvané modroběhy, charitativní běhy na pomoc rodinám s autismem.
Autismus je vrozená vývojová porucha sociálního a emočního vývoje a komunikace, která ovlivňuje mnohé oblasti života a navenek se projevuje nestandardním chováním. Vývoj dítěte je narušen zejména v oblasti slovní a mimoslovní komunikace, vztahů s lidmi, vnímání a představivosti. Projevy jsou velmi různorodé, stejnou diagnózu sdílí lidé nadprůměrně inteligentní i s mentální retardací, spontánně navazující kontakt i uzavření, klidní i aktivní s poruchami chování.