Jak se vyvíjí miminko?
Na konci prvního trimestru začíná dítě rychle růst do délky a přibývat na váze. Jaká je tedy 12. týden těhotenství velikost plodu? Miminko tou dobou měří zhruba 5,5 centimetru a váží asi 15 gramů. Velikostí je podobné třeba limetce.
V průběhu 12. týdne těhotenství placenta plně nahrazuje roli žlutého tělíska a přebírá jeho výživovou funkci. Jednou stranou je přilehlá k děloze a druhou k pupeční šňůře, skrze kterou zásobuje plod kyslíkem a živinami. Miminko má v tomto týdnu již vyvinuté všechny orgány, zpevňuje se jeho kostra a začíná polykat plodovou vodu, takže ledviny již vylučují moč do močového měchýře.
Obličej plodu začíná čím dál více připomínat malého lidského tvora. Oči se přibližují k sobě, pod blánou se vyvíjí duhovka, ušní lalůčky se posunují a dozrávají také chuťové buňky. Zároveň se vyvíjejí také vlasové váčky, z nichž později vyrostou děťátku vlasy, a v případě chlapečka také vousy. Kromě jemného ochlupení po celém těle rostou miminku na oddělených prstících drobné nehty.
Tip pro nastávající maminky: Věděla jste, že miminko reaguje pohybem na mechanické podněty z vnějšku? Může například sevřít ruku v pěst, zívat, sát, mračit se nebo se usmívat.
Pohlaví dítěte
Co se týče zevních pohlavních orgánů, ty začínají během 12. týdne těhotenství postupně nabývat své rysy. Pokud se jedná o chlapečka, jeho pohlavní hrbolek (budoucí penis) rychle roste do délky. U holčiček se pohlavní hrbolek vyvíjí pomaleji a stává se z něj poštěváček.
Je tedy možné určit již 12. týden těhotenství pohlaví dítěte? Rozdíly mezi pohlavními orgány jsou na konci třetího měsíce těhotenství obvykle příliš malé a rozlišit, zda se jedná o holčičku nebo chlapečka, je proto poměrně obtížné.
Pohlaví miminka obvykle určuje ultrazvuk, který lékař provádí ve 12. až 14. týdnu těhotenství. Toto vyšetření, které se soustředí na úhel mezi osou genitálního hrbolku a povrchem těla plodu, však nemusí být zcela spolehlivé, protože zde závisí na natočení miminka, jeho pohyblivosti, uložení placenty a také na postavě nastávající maminky. Se stoprocentní přesností může pohlaví dítěte určitě amniocentéza, což je genetické vyšetření, které dokáže také vyloučit genetické vady plodu.
Co se děje s maminkou?
Jak vypadá těhotenství 12. týden z pohledu nastávající maminky? Jelikož se postupně dostáváte na konec prvního trimestru, měly by ustoupit nevolnosti a pocit na zvracení. S tím obvykle souvisí také navrácení chuti k jídlu. Stále však mohou přetrvávat tyto problémy:
- Přecitlivělost
- Náhlé změny nálad
- Problémy se spánkem
- Pocit únavy
- Časté močení
- Bolesti hlavy
- Bolesti prsou
- Pálení žáhy
- Citlivější dásně
U některých nastávajících maminek se na konci třetího měsíce těhotenství mohou objevit také nepravidelné pigmentové skvrny na obličeji či na krku. Neobvyklá není ani pigmentová čára od pupíku směrem dolů k ochlupení, která se označuje jako linea nigra. Nemusíte se však ničeho bát, tyto pigmentové skvrny obvykle krátce po porodu zmizí nebo zblednou.
Tip pro nastávající maminky: Chcete zabránit častým bolestem zad ve vyšším stupni těhotenství? Zaměřte se na správné držení těla, snažte se sedět vždy zpříma, zpevnit břicho, ramena tlačit dolů a lopatky k sobě.
Bříško ve 12. týdnu těhotenství
Na konci třetího měsíce začíná být těhotenství na nastávající mamince konečně vidět. Můžete tak pozorovat, že za 12. týden těhotenství bříško pomalu poporoste a kůže se začne natahovat. Z toho důvodu se doporučuje preventivně tuto oblast promazávat krémem proti popraskání pokožky. Co se týče váhového příbytku, ten do konce třetího trimestru obvykle činí 1–2 kilogramy.
Vyšetření ve 12. týdnu těhotenství
Pokud jde o první těhotenská vyšetření, ve dvanáctém týdnu by žena za sebou měla již mít vstupní vyšetření a první komplexní prenatální vyšetření. Provádí se testy moči a ultrazvukové vyšetření (před 11. týdnem), které slouží ke zjištění počtu plodů, ověření vitality, určení rozměrů a stanovení termínu porodu.
V období do 14. týdne by těhotná žena měla podstoupit také odběr krve pro laboratorní vyšetření, které se skládá z následujících částí:
- Stanovení krevní skupiny
- Stanovení Rh faktoru
- Screening protilátek
- Hodnoty cukru v krvi
- Test na hepatitidu B, syfilis a HIV
- Celkový krevní obraz
Na přelomu prvního a druhého trimestru (11 tt – 14 tt) čeká nastávající maminky také prenatální screening genetických vad plodu, který se skládá z odběrů krve a ultrazvukového vyšetření, při němž se měří šířka šíjového projasnění. Tyto testy mohou kromě velikosti plodu a předpokládaného termínu porodu odhalit také možné vývojové vady dítěte, jako je Downův syndrom. Podle výsledného rizika mohou být navržena také další vyšetření – odběr plodové vody (aminocentéza) či odběr vzorků choriové tkáně placeny (CVS).
Těhotenská průkazka
Jakmile nastane 12. týden těhotenství, lékař by měl nastávající mamince předat těhotenskou průkazku (pokud to ještě neudělal), ve které se nachází výsledky všech dosavadních vyšetření a také veškeré informace o stavu matky i plodu. Tento dokument vás bude doprovázet po celý zbytek těhotenství, a z toho důvodu byste ho vždy měla mít u sebe.
Krvácení ve 12. týdnu těhotenství
Krvácení a špinění ve 12. týdnu těhotenství je u nastávajících maminek poměrně běžným jevem. Na vině může být celá řada různých příčin, od těch banálních až po velice závažné. Jestliže krvácení není výrazné a netrvá dlouho, pravděpodobně k němu došlo z důvodu většího prokrvení sliznic či menší krevní sraženiny mezi placentou a děložní stěnou. Pro jistotu je však vždy dobré zkonzultovat špinění s lékařem.
Důvodem pro okamžitou návštěvu nemocnice je:
- Střední nebo silné krvácení
- Jasně červená krev
- Krvácení doprovázené bolestí a křečemi
- Krvácení doprovázené horečkou či zimnicí
- Krvácení doprovázené děložními kontrakcemi
Na co si dát pozor?
Ačkoliv se postupně blížíte na konec prvního trimestru (1tt – 13 tt), který je pro vývoj dítěte naprosto klíčový, i během 12. týdne těhotenství je třeba vyvarovat se škodlivým vlivům a myslet naopak na správnou životosprávu a dodržování pitného režimu. O užívání jakýchkoliv léků a vitamínů je vhodné poradit se s ošetřujícím lékařem.
Jestliže se cítíte dobře a jste zvyklá cvičit, pohyb rozhodně nemusíte zavrhovat. Zkusit můžete třeba speciální cviky pro těhotné, plavání, cvičení na míči, pilates nebo gravidjógu. Stále je však důležitý také dostatečný odpočinek.