Impulzem této třetí návštěvy bylo schválení mého projektu Efektivní učení se jazykům zaměřené na odborné zručnosti v ošetřovatelství Národní agenturou Programu celoživotního vzdělávání – SAAIC – na Slovensku v rámci mobilitního programu Leonardo da Vinci pro pedagogy a odborníky na praxi.
Projekt sledoval tři hlavní cíle: zlepšení výuky jazyků použitím nové ošetřovatelské terminologie, postupů a léčebných metod, které současně poslouží jako odborný materiál pro vypracování vysokoškolských učebních textů pro obor ošetřovatelství, společných odborných publikací a vystoupení na konferencích, zároveň jsme diskutovali o rozvinutí spolupráce na dalších projektech v budoucnosti.
Kromě nemocnice Rikshospitalet v Oslu jsem navštívila také další tři pracoviště, jejichž návštěva nebyla naplánovaná v rámci projektu, a to Akershus v Lorenskogu a Ullevaal v Oslu a též soukromou církevní VŠ – Diakonhjemmet Hogskole v Oslu, se kterou má PU rozvinutou spolupráci v rámci mezinárodního projektu NIL. Ve všech nemocnicích jsem měla možnost pozorovat komunikaci se zahraničními pacienty, přístup zdravotníků k pacientům a naučila jsem se množství odborných medicínských výrazů, poznala nové přístrojové a technické vybavení nemocnic, které jsem dosud neznala, a nové poznatky budu moci využívat a aplikovat ve výuce studentů Fakulty zdravotníctva PU v Prešově.
V navštívených nemocnicích mi bylo umožněno uskutečnit průzkum vyplněním připravených dotazníků týkajících se kvality života norských pacientů a zdravotníků, výsledky zmíněného průzkumu budou publikovány již v dohledné době. V prostorách školy jsem se zúčastnila exkurze a následně porady na katedře ošetřovatelství, kde jsme si vyměnili zkušenosti a poznatky o systému vysokoškolského studia v obou zemích. Také jsem prezentovala připravenou přednášku o interkulturní komunikaci v systému zdravotnictví na Slovensku.
Všechny mé získané zručnosti byly zaznamenány v certifikátu a dokumentu EUROPASS mobility, který mi byl vystaven zástupcem přijímací organizace prof. Saugstadem, ředitelem oddělení dětského výzkumu.
Pevně věřím, že naše dlouholetá spolupráce se bude nadále rozvíjet i v budoucnosti a všechny naplánované aktivity jako učební texty, odborné články, vystoupení na konferencích a společné projekty budou prospěšné pro obě partnerské strany. Vždyť není lehké zahraniční kontakt získat a vyžaduje velké úsilí jej dlouhodobě udržet a rozvíjet.
O autorovi: RNDr. Anna Horňáková, Ph. D. Ústav jazykových kompetencií, CCKV Prešovskej univerzity v Prešove (ahornak@unipo.sk)