Bílý šum dokáže potlačit zvuky na pozadí, aby se dětem lépe spalo. Jak funguje?

21. 3. 2022 10:00
přidejte názor
Zdroj: Shutterstock
Bílý šum má podobu zvuků, se kterými se běžně setkáváme v každodenním životě, a to zejména v přírodě. Tyto zvuky mají pro lidské ucho a mozek nejen uklidňující účinek, ale také dokáží tlumit hluk na pozadí ve chvíli, kdy spíme. Právě z tohoto důvodu se bílý šum pouští malým dětem, aby jim usnadnil usínání a zajistil, že se budou v noci méně probouzet.


Co je bílý šum?

Bílý šum je monotónní a konstantní zvuk, který je tvořen tisíci různými tóny. Jedná se o zvuky, které jsou běžnou součástí našeho života a můžeme je denně slyšet kolem sebe, zejména v přírodě, neboť je tvořen jemnými tóny. Bílý šum je složen ze všech slyšitelných zvukových frekvencí o stejné hustotě.

Je to podobně jako s bílým světlem, které vzniká spojením všech barev spektra. Bílý šum tak může mít podobu kapek deště, tekoucí vody, šumění oceánu, foukání větru, ale stejně tak existuje i bílý šum jako vysavač nebo puštěná pračka.

Pokud si stále nejste jisti, co je bílý šum, pro lepší představu si můžete vyhledat bílý šum na Youtube. Všechny tyto zvuky se dnes využívají k uspávaní malých dětí, neboť mají uklidňující účinek a dokáží tlumit jiné zvuky z okolí. [1], [2]

Bílý šum pro novorozence: jak působí?

Možná jste to sami zažili, když jste usnuli u zapnuté televize. Pokud jste byli skutečně unaveni, ponořili jste se do říše snů nejspíš do pár minut. Někteří lidé jsou na usínání u televize či u filmu dokonce tak navyklí, že bez tohoto zvuku neusnou. Podobné účinky může mít například puštěný větrák nebo třeba hluk ze silnice.

Bílý šum dokáže maskovat jiné zvuky z okolí, zejména poté, co miminko usne. Jakmile se tedy objeví například v jiné místnosti další zvukové podněty, s velkou pravděpodobností je dítě nezaznamená, neboť se díky šumu nepodaří aktivovat mozkovou kůru.

V podstatě se tedy dá říct, že bílý šum je jakési ochranné neviditelné plátno, jež nepropouští další zvuky. Prostřednictvím bílého šumu tak vaší ratolesti a vlastně i sobě můžete dopřát kvalitnější spánek. [3]

Bílý šum: škodlivost při vysoké hlasitosti

V tomto případě je dobré si připomenout, že sluch je jediný lidský smysl, který funguje i během spánku. Schopnost vzbudit se ze spánku na základě zvuku je dána od přírody pro lidské přežití, abychom se mohli probudit v případě blížícího se nebezpečí. Toho se však v dětském pokojíčku nejspíš bát nemusíte.

Objevují se ovšem také pochybnosti, zda bílý šum nemůže poškodit sluch. Narušení sluchu ovšem hrozí pouze tehdy, je-li zvuk moc hlasitý, čili má příliš mnoho decibelů. Pokud máte možnost zvuk změřit, dejte si pozor, aby nepřesáhl 85 decibelů, pak už hrozí poškození sluchu. Pro děti je optimální hlasitost bílého šumu 45 decibelů.

Pokud nevíte, kolik decibelů má konkrétní zvuk, který doma pouštíte, postačí se řídit jednoduchým pravidlem. Pokud je váš hlas při běžném mluvení hlasitější než bílý šum, není se čeho bát.

Nedávejte hračky k uchu

Dejte si také pozor na hračky produkující bílý šum, abyste je nedávali vašemu potomkovi blízko k hlavě. Stejně tak buďte obezřetní s tím, jak často zvuky pouštíte. Pokud je budete zapínat párkrát denně třeba na hodinu, mohou být velmi účinné. Kdybyste je ale nechali běžet celý den, mohou mít skutečně škodlivé účinky. Bílý šum tedy používejte vždy s mírou dle vašeho zdravého uvážení a pak se není čeho bát. [4], [5]

Bílý šum pro miminka a jeho variace

Bílý šum je skvělým pomocníkem zejména ve chvíli, kdy je miminko ospalé, ale nedaří se mu usnout, nebo se brzy po usnutí probouzí. Ať už kvůli hluku ze silnice, ze sousedství nebo z jiného důvodu.

Bílý šum pro děti ale někdy může být příliš ostrý, nicméně existují i jiné alternativy, které mohou být pro dětské ucho jemnější a příjemnější. Některé varianty zase naopak nemusí být vhodné vůbec. Nabízí se tedy následující:

 • Růžový šum: tento šum klade důraz na nižší frekvence, čímž vytváří hlubší zvuky. Řeč je o zvucích, jako je tekoucí voda, silný déšť nebo třeba šumění listů ve větru.
 • Hnědý šum, někdy také nazývaný červený šum, je ještě hlubší variací růžového šumu. Může se jednat například o vlny oceánu, bzučení či velmi silný vítr. Tento typ šumu se využívá také při relaxačních a meditačních technikách, jelikož podporuje koncentraci.
 • Modrý a fialový šum: šum této barvy se soustředí na horní konec barevného spektra a je tak protikladem růžového šumu. Tyto zvuky jsou více pronikavé a připomínají například syčení spreje. Pro dětské ucho pravděpodobně nebude vhodnou volbou.
 • Šedý šum je specifický tím, že se soustředí na oba konce barevného spektra, čímž působí vyváženě. Tento zvuk se těžko přirovnává k něčemu známému, ale využívá se hojně například v medicíně při hučení nebo pískání v uších. Pro uspávání miminek se tento šum tedy nevyužívá. [6]

Bílý šum: plyšák, nebo aplikace?

Na českém trhu existuje celá řada plyšových hraček, které produkují bílý šum. Tuto možnost nejspíš rádi využijí například rodiče, kteří nechtějí v dětském pokojíčku nechávat běžet elektroniku, jako je mobil, tablet či počítač, která může být pro spánek naopak rušivá kvůli vyzařování světla.

Na mobilu na druhou stranu můžete využít některou z mobilních aplikací, kde je možné nastavit přiměřenou hlasitost a také časovač, aby se po určité době zvuk vypnul. Aplikace také zpravidla nabízí velké množství zvuků, z nichž si můžete vybrat, který svému potomkovi pustíte. Mezi dostupné aplikace patří například:

 • myNoise,
 • White Noise Lite,
 • Bed time,
 • Dark noise,
 • Relax Melodies: Sleep Sounds,
 • Atmosphere: Relaxing Sounds,
 • White Noise Deep Sleep Sounds.

Plyšové hračky pak zpravidla kombinují bílý a růžový šum. Šum vycházející z břicha plyšového medvídka navíc může připomínat zvuky, které dítě poslouchalo v matčině břiše, což mu pomáhá se uklidnit a rychle usnout. Kromě zvuků vody tak plyšové hračky dokáží imitovat zvuk tlukoucího srdce nebo plodové vody. [7], [8]

Zdroje: edu.ceskatelevize.cz, netinbag.com, bilysum.cz, www.sleepfoundation.org, cs.psychologyinstructor.com, www.medicalnewstoday.com

 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?