Bolest svalů je nejčastěji výsledkem nadměrné nebo nárazové zátěže. Co na ni pomáhá?

7. 4. 2023 7:30
1 nový názor
bolest svalů
Autor: Depositphotos
bolest svalů

Bolest svalů může mít mnoho příčin, ale nejčastěji jí bývá fyzická aktivita. Ta může způsobit namožení i poškození svalů. Méně častými důvody jsou pak také například infekce nebo autoimunitní nemoc. Bolest svalů celého tělo spolu s únavou obvykle signalizuje virové onemocnění. Svalová bolest může být krátkodobá, ale také chronická. Zajímá vás, jak rozpoznat, co bolest způsobilo, a co na ni pomáhá?

Co je bolest svalů?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je bolest svalů?
  2. Jaké jsou nejčastější důvody bolesti svalů?
  3. Co na bolesti svalů po cvičení?
  4. Kdy vyhledat lékaře?
  5. Diagnostika bolesti svalů

Bolest svalů, odborně zvaná myalgie, je velmi běžným příznakem, který zažívá čas od času každý. Vzhledem k tomu, že téměř ve všech částech těla se nachází svalová tkáň, lze tento typ bolesti pociťovat prakticky kdekoli. Neexistuje však jediný důvod pro svalové bolesti.

Myalgie nejčastěji bývá projevem fyzického přetížení svalové soustavy, ale může být také důsledkem infekce, autoimunitní nemoci, některých léků nebo jiného zdravotního stavu. Bolest může být hluboká a stálá nebo náhodná a ostrá. Může se objevit v určitých oblastech nebo postihnout celé tělo. [1, 23]

Jaké jsou nejčastější důvody bolesti svalů?

Většina lidí, kteří pociťují bolesti svalů, mohou určit příčinu. Je to proto, že mnoho z těchto obtíží je výsledkem fyzické námahy, stresu a napětí. Bolest krční páteře, bolest trapézových svalů a dalších částí zad pak často bývá důsledkem nesprávného držení těla a přetěžování svalových skupin během sezení nebo některých fyzických aktivit.

Bolest svalů po cvičení

Bolest svalů po cvičení může způsobit nadměrné zatěžování svalů nebo nárazová zátěž, na níž dané svalové partie nejsou trénované. Vliv může mít také nedostatečné zahřátí svalů před fyzickou aktivitou. Pokud pocítíte bolest svalů, je dobré popřemýšlet, jaké aktivity jste předchozí den nebo dny vykonávali. Tato bolest bývá lokalizovaná v určité oblasti těla, jež byla namáhána (například bolest svalů nohou) a objevuje se den nebo dva po aktivitě. Nejčastěji se jedná o:

  • bolest předního stehenního svalu,
  • bolest zadního stehenního svalu,
  • bolest hýžďového svalu,
  • bolest lýtkového svalu,
  • bolest břišních svalů,
  • bolest prsních svalů,
  • bolest svalů na ruce.

Bolest svalů celého těla

Bolest celého těla, tedy systémová bolest svalů, bývá častěji důsledkem infekce. Pokud tomu tak je, můžete zaznamenat bolest svalů i kloubů, celkovou únavu, případně také horečky. Infekce, které vyvolávají bolest kloubů a svalů celého těla, bývají virového původu (chřipka apod.), ale stejně tak se může jednat o projevy Lymské boreliózy, tetanu a mnoho dalších.

Bolest svalů celého těla mohou vyvolat také některé léky. Nejčastěji jsou jimi tzv. statiny, které bývají předepisovány proti vysokému cholesterolu. Pokud tyto nebo jiné léky užíváte a mohly by podle vás být příčinou bolesti, poraďte se s vaším lékařem o jejich vysazení a případné změně.

Svalová bolest a křeče

Bolest svalů, kterou doprovází křeče, například v nohou, mohou být důsledkem snížené koncentrace draslíku, vápníku nebo hořčíku v krvi. Deficit těchto minerálů může vést k poškození svalových vláken, bolesti a zvýšit svalovou dráždivost.

Chronická bolest svalů a svalová slabost

Chronické bolesti svalů mohou být způsobeny některou z autoimunitních nemocí, které postihují svaly zánětlivým procesem. Projevem může být buď bolest svalů nebo svalová slabost. Mezi možná autoimunitní onemocnění patří zejména tato:

Co na bolesti svalů po cvičení?

Lidé často váhají, zda jsou na bolest svalů účinnější teplé nebo ledové obklady. Odborníci tvrdí, že pro okamžitou úlevu je nejlepší led zabalený do tenkého ručníku. Ledový obklad byste tedy měli podávat jako první pro snížení zánětu a později můžete začít přikládat také tepelný obklad, který pomáhá prokrvení svalu. Bolest svalů vám mohou pomoci zmírnit také následující kroky:

  • dopřejte odpočinek té oblasti těla, kde pociťujete bolest,
  • postiženou oblast jemně protáhněte,
  • dopřejte si teplou koupel s epsomskou solí, která obsahuje sloučeninu hořčíku a síranu,
  • užijte volně prodejnou léčivou mast na bolest svalů,
  • vyzkoušejte doplňkové terapie, jako je uvolňující masáž, případně akupunktura,
  • dopřejte si relaxační aktivity ke zmírnění napětí a také dostatek spánku pro urychlení regenerace.  [9, 10, 11, 12]

Trápí vás bolesti svalů?

Kdy vyhledat lékaře?

Bolest svalů nemusí být vždy neškodná a nemusí stačit domácí léčba k vyřešení problému. Bolesti svalů, které jsou důsledkem většího zranění nebo těžšího onemocnění, vyžadují návštěvu lékaře a další vyšetření k přesnému určení diagnózy a stanovení vhodné léčby. Lékaře byste měli vyhledat zejména tehdy, pokud se u vás objeví příznaky infekce, jako je otok nebo zarudnutí v oblasti bolavého svalu. Dalšími důvody k návštěvě lékaře jsou tyto:

  • silná, nevysvětlitelná bolest,
  • bolest, která po několika dnech neustupuje ani při odpočinku a naopak zesiluje,
  • bolest svalů doprovázená zvracením, vysokou horečkou nebo ztuhlou šíjí,
  • neschopnost pohybovat částí těla,
  • dušnost nebo potíže s polykáním,
  • přetrvávající svalová slabost,
  • necitlivost nebo mravenčení v končetinách. [13, 14, 15]

Diagnostika bolesti svalů

Během návštěvy lékařské ordinace vám lékař nejprve položí několik otázek týkající se bolesti svalů jako, kdy bolest začala, kde se objevuje a jak moc je závažná. Bude chtít vědět, zda užíváte nějaké léky a jaké činnosti vykonáváte.

Také se vás zeptá, zda je nebo byla bolest doprovázena nějakým horečnatým onemocněním a zda máte ještě jiné obtíže. Poté, co zhodnotí vaši zdravotní anamnézu, může navrhnout další vyšetření k vyloučení nebo potvrzení některých možných příčin. Nejčastěji se provádějí tyto testy:

  • krevní testy pro kontrolu hladin enzymů, hormonů, elektrolytů a infekce,
  • vyšetření magnetickou rezonancí pro zjištění svalového zranění nebo poškození,
  • elektromyografie (EMG) k měření elektrické aktivity ve svalech a zjištění informací o funkci svalu,
  • svalová biopsie ke sledování změn svalové tkáně v případě podezření na neuromuskulární onemocnění. [16, 17, 18]

Zdroje: mayoclinic.org, medicalnewstoday.com, stefajir.cz, bezbolesti.cz, my.clevelandclinic.org, healthline.com, docdoc.com, webmd.com

Nadja (neregistrovaný)

Nevím, už jsem vyzkoušela dost a bez účinku, možná suché teplo ještě tak

  • Našli jste v článku chybu?