Bolest zad nad zadkem je často signálem vyhřezlé ploténky. Může ale značit i řadu dalších potíží

9. 12. 2023 7:35
přidejte názor
Autor: Depositphotos/Iherphoto
MUDr. Daniel Petr | Odborný garant článku

Bolest spodní části zad je problém, se kterým se za svůj život setká většina lidí. Někdy tento jev nemusí signalizovat žádné zdravotní potíže, protože se jedná pouze o namožení svalů, jindy však může značit například vyhřezlou ploténku nebo degenerativní onemocnění páteře. Pokud je bolest nesnesitelná, omezuje vás v pohybu a nechce odeznít, pak byste měli bez odkladu navštívit svého lékaře.

Co způsobuje bolest zad dole nad zadkem?

Co se dozvíte v článku
  1. Co způsobuje bolest zad dole nad zadkem?
  2. Vyhřezlá ploténka
  3. Blokáda bederní páteře
  4. Osteoartróza
  5. Kdy navštívit lékaře?

Bolest dolní části zad je jedním z nejčastějších zdravotních problémů postihujících pacienty v západním světě. Příčiny bolesti dolní části zad se mohou lišit a obvykle indikují nezdravý životní styl, špatné držení těla nebo fyzické přetížení. Tyto potíže obvykle během pár dnů odezní, ale někdy se může jednat o akutní nebo chronický stav, který vyžaduje návštěvu lékaře. Pokud trpíte bolestí dolní části zad nad hýžděmi, zde jsou některé z nejčastějších příčin tohoto stavu:

  • svalové napětí,
  • přetížení spodní části zad při práci,
  • časté nošení těžkých zavazadel,
  • úrazy z tréninků,
  • špatné držení těla,
  • různé zdravotní problémy (stenóza, spondylitida,fibromyalgie a podobně),
  • nadváha a obezita,
  • slabost břišních svalů.

Velmi častým důvodem rozvoje bolesti ve spodní části zad je svalové přetížení při provádění fyzicky náročné manuální práce. Pokud v zaměstnání musíte často zvedat těžká břemena nebo vykonáváte pohyb, při kterém se hodně zapojují spodní zádové svaly, může se snadno stát, že časem začnete pociťovat nepohodlí v této tělesné partii.

Kromě toho je za potíže mnohdy zodpovědné také nachlazení. Ne nadarmo se proto mladým dívkám klade na srdce, aby v chladném počasí nosily oblečení, které dostatečně zahaluje bedra. Bolest dolních zad však může souviset také s gynekologickými problémy, bolestivou menstruací nebo s onemocněním ledvin. [1, 23]

Vyhřezlá ploténka

Jednou z častých příčin, která způsobuje bolest v dolní části zad, jsou vyhřezlé ploténky. Tento stav navíc obvykle doprovází také brnění nohou nebo mravenčení v jiných tělesných partiích v důsledku oslabeného svalstva a utlačování některých nervů. K výhřezu může dojít prakticky kdekoliv, ale nejčastěji se tak děje právě v bederní oblasti.

Ploténky se nacházejí mezi obratli lidské páteře, která se táhne od základny lebky až po kostrč, a fungují jako jakési tlumiče chránící obratle před nárazy při pohybu. Díky meziobratlovým ploténkám se člověk může bez problémů ohýbat a vykonávat různé činnosti. Nejvíce jsou pak výhřezem plotének ohroženy osoby mezi 30. až 50. rokem života, přičemž častěji se tento jev vyskytuje u mužů. Mezi další rizikové faktory patří:

  • dlouhé sezení ve stejné poloze,
  • nadváha a obezita,
  • časté zvedání těžkých předmětů,
  • opakované ohýbání nebo rotace těla při práci, sportu či různých koníčcích,
  • kouření. [4, 5, 6, 7]

Blokáda bederní páteře

Za bolest spodních zad je někdy zodpovědná také blokáda bederní páteře. K tomuto problému dochází obvykle v důsledku náhlého zvýšení svalového napětí v místě bederní páteře. Děje se tak zejména ve chvíli, kdy člověk vykoná nevhodný pohyb nebo se jeho tělo nachází v nepřirozené poloze. Nejčastěji se přitom jedná o předklon s rotací trupu.

Charakteristickým znakem tohoto stavu je náhlá ostrá bolest v kříži, která člověka omezuje v pohybu. Často se proto pacienti nemohou například narovnat zpět z předklonu. Ochromující bolest navíc zesiluje například kýchání nebo kašel. Rozvoj těchto potíží mohou ovlivnit výkyvy teplot nebo takzvané ofouknutí postižené oblasti. U sportovců může být na vině také studený pot.

Lékaři a fyzioterapeuti doporučují jako nejrychlejší a nejefektivnější způsob úlevy od blokády beder ošetření rázovou vlnou. Pomocí této metody dojde k uvolnění napětí svalů a zlepšení prokrvení v postižené oblasti. Blokované obratle je pak možné také uvolnit pomocí určitých fyzioterapeutických technik a rehabilitačních masáží. [8, 9, 10]

Osteoartróza

Při osteoartróze dochází k poškození chrupavky kloubu. Tento stav je velice často bezpříznakový a lékaři na něj mnohdy přijdou až v rámci vyšetřování jiného problému. Symptomy nemoci se pak obvykle projevují u osob starších 45 let, přičemž právě narůstající věk je jedním z rizikových faktorů rozvoje osteoartrózy. Mezi další faktory, které ovlivňují výskyt tohoto onemocnění, patří:

  • nadváha a obezita,
  • genetické predispozice,
  • prodělané úrazy,
  • vrozené a vývojové vady,
  • nezdravý životní styl.

Při osteoartróze dochází k poškození chrupavky, která člověku napomáhá se bezbolestně a bez problémů pohybovat. V případě degenerativních onemocnění páteře (spondylóza), dojde ke zmenšení meziobratlového prostoru, čímž se mohou poškodit kloubní spoje páteře. Právě tento jev má za následek bolest zad, ztuhlost a omezení pohybu.

Prodělali jste některý z následujících stavů?

Jakmile se u pacienta osteoartróza rozvine, není ji možné zcela vyléčit. Lze však mírnit její příznaky a zpomalit vývoj onemocnění. Důležité je vnímat signály vlastního těla. Při sportu se nepřetěžovat a vždy se před jakýmkoliv tréninkem zahřát a protáhnout. Vyvarujte se také nepřirozených a nesprávně provedených pohybů a noste obuv, která má měkčí podrážku, jež zajistí tlumení nárazů při chůzi či běhu. [11, 12, 13]

Kdy navštívit lékaře?

Ne vždy je příčina bolestí zad patrná a mnohdy problémy odezní během několika dní samy bez zásahu lékaře. Zotavení napomáhají teplé či studené obklady, užívání léků proti bolesti nebo protahování. V některých případech je však lepší vyhledat odbornou pomoc. Jelikož pacient většinou není schopen sám poznat, zda se jedná jen o namožené svaly, nebo bolest značí závažnější problém, je potřeba provést lékařské vyšetření, aby se zjistil původ potíží a podle toho mohl lékař odporučit vhodnou léčbu.

Návštěvu lékaře byste přitom neměli odkládat v případě, že jsou bolesti spodní části zad velice intenzivní, omezují vás v pohybu, nezlepšují se nebo se k nim dokonce přidaly další potíže, jako je brnění končetin. Obzvláště důležité je vyhledat lékaře v případě, kdy se u vás objevil některý z následujících příznaků:

  • potíže s chůzí nebo pohybem nohou,
  • narušení funkce střev nebo močového měchýře,
  • neschopnost udržet stolici či moč,
  • ztráta citlivosti nohou,
  • velmi silná až ochromující bolest. [14, 15]

Zdroje: integrativechirocenter.com, healthline.com, nzip.cz, fyziosvet.cz, laznejachymov.cz, my.clevelandclinic.org, mayoclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, fyzioklinika.cz, revmaliga.cz, internimedicina.cz, medicalnewstoday.com, webmd.com

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?