Bolest zad se může objevit v jakémkoliv věku. Nepodceňujte ji a vyhledejte lékaře

6. 5. 2019 9:00
41 nových názorů

Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Mohou se objevit v jakémkoliv věku a nejčastěji postihují oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Mezi hlavní příčiny patří nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, špatné držení těla, nadváha nebo příliš namáhavá aktivita, silné bolesti zad mohou ovšem doprovázet také jiná závažnější onemocnění. 

V oblasti zad se kromě zádového svalstva nachází také páteř, která tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a umožňuje nám vzpřímený pohyb. Kvůli tomu zároveň patří mezi nejvíce zatěžované části těla, což se může projevit v podobě nepříjemných obtíží, jako je právě bolest v zádech.

Trápí vás nepříjemné bolesti zad?

Druhy bolesti zad

Ve většině případů se bolesti zad objevují pouze na určité části páteře, rozlišujeme tedy bolest v krční, hrudní nebo bederní oblasti. Pacienty trápí především bolest zad v křížové oblasti, která je spojená s křečí zádových svalů, či nepříjemná bolest zad mezi lopatkami. Tyto komplikace se objevují při pohybu nebo během dlouhého stání a často se pojí s poruchami hybnosti.

Bolesti zad můžeme rozdělit na akutní a chronické. Akutní bolest zad se většinou soustředí do jednoho místa, bývá způsobena přetížením svalů nebo vzniká při výhřezu ploténky a obvykle do 3 týdnů vymizí. Chronická bolest zad naopak často trvá déle než 6 měsíců. Způsobuje ji ochabnutí zádových svalů, což vede k omezení hybnosti těla a brnění končetin.

Dále rozlišujeme:

  • Prosté, nespecifické bolesti zad
  • Neuropatické bolesti zad
  • Bolesti zad způsobené poraněním
  • Bolesti zad vyvolané závažným onemocněním páteře (zánět, infekce, nádor)

Prosté bolesti zad mají mechanický původ, jako je například časté přetěžování či špatné držení těla. Příčinou může být také natažení nebo natržení svalových vláken či vazivových úponů. Co se týče neuropatické bolesti zad, ta je způsobená postižením nervových kořenů (výhřezy plotének, útlak nervu) a často vystřeluje do dolních končetin.

Příčiny bolesti zad

Bolesti zad mohou mít celou řadu různých příčin. Mezi ty nejčastější patří:

  • Nedostatek fyzické aktivity
  • Sedavý způsob života
  • Špatné držení těla
  • Prochladnutí
  • Příliš namáhavá aktivita
  • Obezita a nadváha
  • Úraz
  • Stres
  • Ploché nohy
  • Jiné onemocnění

Bolest zad dole často souvisí se svalovými křečemi, případně s natažením svalů a vazů. Může k tomu dojít například v důsledku rychlého ohýbání, zvedání a nošení těžkých předmětů nebo sezení ve shrbené poloze. Bolest horní části zad je obvykle způsobena podrážděním oslabených svalů, různými zraněními či přetěžováním při pohybu. U žen se v průběhu menstruace objevuje také bolest zad v oblasti ledvin.

Bolesti zad často signalizují také jiné zánětlivé onemocnění nebo dokonce nádor. Tyto komplikace mohou být projevem různých nemocí, jako jsou například:

Další projevy bolesti zad

Bolest v zádech se pojí s celou řadou dalších projevů. Typická je prostá bolest svalů, dále svalové napětí a ztuhlost, bolesti kloubů a hlavy, případně pocity brnění či pálení. Pokud dojde k porušení nervů, bolest zad se pojí také s poruchami hybnosti a citlivosti končetin.

Intenzita bolesti zad se odvíjí od vyvinuté námahy, rozsah projevů se pohybuje od tupé bolesti až po ostrou bodavou bolest, která pacientům znemožňuje jakýkoliv pohyb. Bolest je buď lokalizovaná, nebo se šíří do okolí postiženého místa. Lidem znepříjemňuje život například bolest zad vystřelující do nohy.

Jak ulevit od bolesti zad?

Bolest zad může být projevem závažnějšího onemocnění, rozhodně byste ji proto neměli podceňovat. Pokud lékař neodhalí žádnou vážnější příčinu, alespoň vám doporučí vhodný způsob léčby. Bolesti se nejčastěji zmírňují prostřednictvím různých léků a rehabilitací.

Léky na bolest zad

  • Myorelaxancia
  • Analgetika
  • Sedativa
  • Antirevmatika
Přípravek se používá jako podpůrná léčba při onemocněních postihujících především periferní nervový systém (např. zánětlivá onemocnění periferních nervů a kořenů...
349
Valetol mohou užívat dospělí a dospívající od 15 let ke krátkodobé léčbě bolesti hlavy (včetně migrény), zubů, při bolesti zad v křížové oblasti, bolesti po...
99
Přípravek Nalgesin S se používá k léčbě mírné až středně silné bolesti, jako je bolest hlavy, zubů, zad, svalů a kloubů. Dále bolest po chirurgických výkonech, po úrazech, bolest při menstruaci...
179
Přípravek se používá jako podpůrná léčba při onemocněních postihujících především periferní nervový systém (např. zánětlivá onemocnění periferních nervů a kořenů...
349
Valetol mohou užívat dospělí a dospívající od 15 let ke krátkodobé léčbě bolesti hlavy (včetně migrény), zubů, při bolesti zad v křížové oblasti, bolesti po...
99
Přípravek Nalgesin S se používá k léčbě mírné až středně silné bolesti, jako je bolest hlavy, zubů, zad, svalů a kloubů. Dále bolest po chirurgických výkonech, po úrazech, bolest při menstruaci...
179

Pacienti mohou využít také různé lokální formy léčby, jako je například mast na bolest zad, gely či spreje s obsahem přírodních či syntetických účinných látek. Kromě toho jsou dostupné také náplasti na bolest zad, které mají hřejivý účinek a tlumí bolest pomocí svalového uvolnění nebo prostřednictvím protizánětlivých látek. Dalším způsobem farmakologické léčby mohou být různé obstřiky v okolí postižených míst.

Pokud je stav pacienta vážný, lékaři doporučují klid na lůžku až do té doby, než se dostaví úleva od bolesti (obvykle 2‒4 dny). Když poté akutní fáze odezní, je vhodné zaměřit se na rehabilitaci a fyzikální terapii v podobě suchého tepla a cvičení. Někdy ovšem musí lékaři přistoupit k chirurgickému zákroku a jestliže je příčinou bolesti zad jiné onemocnění, léčbu je nutné zaměřit právě na tyto komplikace.

Domácí léčba

Dejte stop bolesti zad také pomocí různých bylinek a babských rad. Pomáhají třeba koupele z rozmarýnu či smrkového jehličí, úlevu může přinést ale i třezalkový olej. Na bolavá záda se také doporučuje dvakrát týdně přikládat zázvorový obklad.

Cviky na bolesti zad

Pokud přemýšlíte, co na bolest zad dále pomáhá, odpověď je rozhodně zdravý pohyb. Když lidé pociťují bolest, přirozeně se snaží co nejméně namáhat. Udržování zdravého životního stylu je ovšem jeden z nejlepších způsobů, jak bolest překonat. Pohyb navíc pomáhá zabránit zatuhnutí a udržuje svalovou sílu.

Ještě než začnete s jakýmkoliv cvičením, měli byste vyhledat rehabilitačního pracovníka či fyzioterapeuta. Pouze oni vám mohou poradit, které cviky jsou pro vás vhodné a které by vám naopak mohly ublížit. Správné držení těla můžete podpořit také díky józe nebo pilates, stačí ale i obyčejná chůze nebo třeba plavání.

Bolest zad v těhotenství

U nastávajících maminek jsou bolesti zad zcela normální. Těhotenské hormony totiž vyvolávají změny v pánvi a kloubových strukturách, ženy nabírají na hmotnosti a postupně dochází k velkému přetížení v oblasti páteře. Záda bolí v každé pozici, maminky nemohou spát a kvůli typickému pocitu ztuhlosti se jim také těžko vstává. Před porodem jsou bolesti zad obvyklé, pokud ovšem dojde také ke krvácení z pochvy, hrozí riziko potratu.

Bolest zad u dětí

Bolesti zad se nevyhýbají ani těm nejmenším. Správné zakřivení páteře se vyvíjí teprve v průběhu motorického vývoje dítěte, a proto je důležité žádnou fázi neuspěchat ani vývoj nebrzdit nevhodným zacházením. Mezi nejčastější problémy patří špatné držení těla. Je proto dobré dát si pozor na tyto věci:

  • Dlouhé sezení ve škole nebo u počítače
  • Špatná poloha hlavy při používání telefonů a tabletů
  • Příliš těžké nebo zcela nevhodné aktovky
  • Nevhodná obuv
  • Nadváha
  • Nedostatek pohybu
  • Sporty, které tělo nezatěžují rovnoměrně

Bolest zad a prevence

Kromě pravidelného pohybu a cvičení je vhodnou prevencí také eliminace nepříznivých vlivů, kam patří například nepřiměřená tělesná hmotnost a špatné stravovací návyky, nesprávná matrace či obuv omezující přirozený pohyb. Dále je důležité dbát na správné držení těla. Pokud trávíte hodiny u počítače, nezapomeňte si správně nastavit výšku monitoru a zvolit kvalitní židli.

Michala (neregistrovaný)
Dobrý den Mám bolesti právě části těla A už se 3 roky potýkání s Krupani v těle Všechny klouby my Krupou už jeto hodně bolestivé .Nebo vázy Sama to neumím popsat .Rentgeny v normě .zvisene výsledky revma 210 Ale nikdo neumí vysvětlit to praskání.Muze to být i od zlucniku
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, od žlučníku se mi zdají bolesti kloubů nepravděpodobné. Nechte se vyšetřit na revmatologii.
Macek (neregistrovaný)
Dobrý den, mám problém a rada bych radu od vás .. Mám, křeč,bolest pálivost v noze a jde mi to až do zad, kříže kostrče, hýždě, třísla .. už mám stoho křeče v břiše a píchání v pochvě Ginekolog, urolog v pořádku ... MR bederní mám za sebou osteochondroza l4,5 s1 .. prý je to normální .. Tak čím prosím můžou být ty bolesti léky už nepomáhají .. Děkuji za odpověď :)
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, nechte se vyšetřit na neurologii a zprávy z proběhlým vyšetření vemte s sebou.
Veleslava Surakova (neregistrovaný)
Dobrý den, asi před čtyřmi měsíci jsem měla zánět sedacího nervu. Projevovalo se to křečemi a bolestmi od levé kyčle až po prsty na noze. Na pohotovosti mě doktor píchl injekci, po které ta největší bolest odezněla, nicméně mírnější bolest zůstala a postupně přecházela do lehčích křečí nebo brnění a mravenčení. Po další návštěvě pohotovosti mě ošetřující lékařka odeslala na rentgen s výsledkem artrózy páteře. Objednala jsem se tedy ke svému rodinnému lékaři, abych se s ním domluvila na další léčbě. Ten mě odeslal na nukleární skener, kde zjistili, že mám pouze zánět (nevím čeho) na pravé straně bederní oblasti a bylo mi doporučeno plavání, cvičení a v případě větších bolestí steroidní injekce. Chci se tedy zeptat, zda neexistují nějaké léky, které by vyléčily ten stávající zánět a které bych si mohla koupit. Žiji v Kanadě a tady je opravdu odlišný přístup k léčbě jako v České republice. Poradí te mi, prosím? Děkuji za čas, který věnujete mému dotazu.
  • Našli jste v článku chybu?