Český problém číslo 1: současný stav zdravotnictví

4. 9. 2007 8:50
přidejte názor
Autor: Redakce
Od jara 2007 se však problémem číslo jedna stalo v České republice zdravotnictví, které znepokojuje ze všeho nejvíc 39 % Čechů, což je dvojnásobně víc, než je průměr v Evropské unii (18 %). Rozdíl, jak vnímají zdravotnictví průměrný Čech a průměrný Evropan, se tedy značně zvětšil...


Podle eurobarometru Evropské komise považují Češi zdravotnictví za nejvýznamnější problém současnosti.

K nejpalčivějším tématům patřila dlouhodobě v České republice, stejně jako v ostatních státech EU, nezaměstnanost. Ta v současné době trápí 34 % obyvatel současné sedmadvacítky a asi 21 % Čechů.

Od jara 2007 se však problémem číslo jedna stalo v České republice zdravotnictví, které znepokojuje ze všeho nejvíc 39 % Čechů, což je dvojnásobně víc, než je průměr v Evropské unii (18 %). Rozdíl, jak vnímají zdravotnictví průměrný Čech a průměrný Evropan, se tedy značně zvětšil.

Hlavním důvodem obav je zřejmě chystaná reforma zdravotnictví, která s největší pravděpodobností vstoupí v platnost od počátku příštího roku.

Ta počítá například s platbou 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou položku bychom měli zaplatit i za recept. Den v nemocnici vyjde pacienta na 60 korun, za návštěvu pohotovosti a lékařskou službu první pomoci se bude platit 90 korun.

Stejný důvod nachází v obavách české populace i přednosta Kardiocentra Institutu klinické a experimentalní mediciny Prof. MUDr. Jan Birk, DrSc., který stejně jako ministerstvo zdravotnictví klade důraz na princip solidarity.

Na otázku deníku Metra, čím si vysvětluje, že hlavním problémem je pro Čechy právě zdravotnictví, odpověděl: „Obavy nastanou vždy, když si lidé uvědomí, že budou muset platit. Bezplatný servis je však dědictví socialismu. Podle mého názoru jsou zdravotnické služby nadužívány.“

České zdravotnictví však podle Jana Birka vůbec nefunguje tak, jak by fungovat mělo.

„Za jednu z nejznepokojivějších věcí považuji nedostatek kvalifikovaných sestřiček. Za to samozřejmě mohou mizerné platy, které dostávají. Je velice smutné, když pokladní si dokáže vydělat více než vysokoškolsky vzdělaná sestra,“ dodal pro deník Metro přednosta Jan Birk.

Metro

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?