Chimérismus a tolerance po transplantaci jater

6. 3. 2008 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Lékaři z australského Sydney publikují kazuistiku devítileté holčičky,u které po transplantaci jater vznikl chimérismus a tolerance štěpu. Jinak vždy zdravá dívka s krevní skupinou ORh +byla hospitalizována s fulminantním jaterním selháním při „non-A až G“virové hepatitidě.


Dívce byl urgentně implantován jaterní štěp od 12letého chlapce s krevní skupinou ORh+a dívka byla léčena standardní imunosupresivní terapií takrolimem,i.v.methylprednizolonem a azathioprinem.

Za 10 měsíců po transplantaci se po lehkém respiračním infektu u nemocné rozvinula závažná hemolýza, která snížila koncentraci hemoglobinu až na 64 g/l. Hemolýzu se zprvu podařilo zvládnout prednizonem,avšak po snížení jeho dávky došlo k závažné intravaskulární hemolýze s hemoglobinurií a transientním renálním selháním. Stav nemocné vyžadoval opakování krevních transfúzí; došlo však ke změně krevní skupiny na ORh-.

To vedlo ke zjištění,že u nemocné vznikl chimérismus s příjemcovými hematopoetickými buňkami, a to v kostní dřeni i v periferní krvi,kde většina buněk obsahovala chromosomy XY. Hemolýza byla tedy způsobena protilátkami proti erytrocytárním antigenům dárce produkovanými reziduálními B-lymfocyty příjemce. Autoři se rozhodli dále postupovat tak,že vysadí veškerou imunosupresivní léčbu a dovolí tak plnou náhradu příjemcových hematopoetických buněk buňkami dárcovskými. Vysazení imunosupresiv vedlo k postupné normalizaci všech sledovaných parametrů a dívka je po pěti letech zcela zdravá.

New Engl J Med,2008,358, p.369-374

Výběr a překlad MUDr. Eliška Potluková, Ph.D.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?