Chorobné zúžení srdeční chlopně působí vedle vápníku i fosfor

12. 9. 2014 8:16
přidejte názor
Autor: Redakce
Chorobné zúžení srdeční chlopně způsobuje nejen vápník, jak se dosud předpokládalo, ale i další prvky, například fosfor. Zjistili to vědci Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd s kolegy z dalších institucí.


V usazeninách objevili také cholesterol a proteiny, sdělila ČTK vedoucí oddělení geochemie Martina Havelcová. Nové poznatky by podle kardiologa Michala Šmída mohly vést k efektivnější prevenci, případně i k novým metodám léčby této rozšířené choroby.

Takzvaná aortální stenóza je nejčastěji operovanou srdeční vadou v rozvinutém světě, trpí jí dvě procenta lidí. Způsobuje ji zúžení aortální srdeční chlopně, brání vypuzování krve z levé komory a současně ji zatěžuje zvýšenou prací. Pacienti jsou dušní, bolí je na prsou a omdlévají při zátěži. Příčinou je ztráta pružnosti chlopně nejčastěji jako důsledek usazování vápníku. Vědci nyní zjistili, že vliv mají i další složky.

„Výsledky anorganického rozboru z různých míst vnitřní části chlopně prokázaly, že hlavními prvky v degenerativně změněné aortální chlopni je nejen vápník, ale i fosfor. Etapovitým vývojem vzniká hydroxyapatit, v menší míře fluorapatit, hydroxyfluorapatit a apatit,“ upřesnila vědkyně s tím, že podobné změny se dějí i v okolí postižené chlopně.

Přítomnost proteinů v mineralizované chlopni vědci podle Štěpánky Kučkové z Vysoké školy chemicko-technologické předpokládali. Zajímavé podle ní ale bylo rozčlenění podle jejich funkce v těle. „Kromě krevních bílkovin jsme objevili proteiny, které se účastní opravy poškozených tkání - během mineralizace tkáně totiž dochází i k jejímu mechanickému poškozování, a dále proteiny, které vážou vápník a podílejí se na tvorbě kostí,“ uvedla.

Výzkumný tým se skládal z odborníků z Ústavu struktury a mechaniky hornin, Ústavu teoretické a aplikované mechaniky, Vysoké školy chemicko-technologické a Fakultní nemocnici v Plzni. Detailní analýzu složení usazenin prováděl na vzorcích chlopní, které lékaři pacientům odoperovali a poté je nahradili implantáty. V dalším výzkumu chtějí vědci osvětlit proces vzniku onemocnění.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?