Bradavice trápí děti i dospělé pacienty. Objevit se mohou kdekoliv na těle

5. 12. 2023 8:38
přidejte názor
Autor: Depositphotos/gabitodorean

Zaznamenali jste na obličeji nový nepříjemný výrůstek, který sice nebolí, ale na pohled působí velmi odpudivě? Nebo snad máte takový útvar na ruce, na noze či v intimních partiích? Mohlo by se jednat o bradavici, která pacienty většinou trápí hlavně po estetické stránce. Postihnout může prakticky kohokoliv, ale u některých jedinců je riziko výsevu bradavic o něco vyšší.

Co jsou bradavice?

Jedná se o drobné nezhoubné výrůstky (novotvary), jejichž původcem je lidský papilomavirus. Ačkoliv tyto benigní nádory (latinsky verruca, česky veruka) bývají většinou zdraví neškodné, pacientům mohou způsobit velké trápení, protože na první pohled působí velmi neesteticky. Mají navíc tendenci se i po vyléčení znovu vracet a někdy způsobují rozvoj dalších zdravotních obtíží.

Bradavice se mohou objevit na kůži, ale i na sliznicích, což může být pro pacienty velice nepříjemné. Mnohdy jsou také zdrojem psychických potíží, jelikož na některých částech těla mohou být velice dobře viditelné, což bývá problém v osobním, ale někdy i v pracovním životě. Při špatné manipulaci s těmito novotvary se navíc mohou rozšířit do okolí, což celou situaci ještě zhorší.

Ačkoliv se může zdát, že jsou virové bradavice na první pohled dobře rozeznatelné, lidé si je poměrně často pletou s jinými útvary. Jedná se konkrétně o mateřská znaménka, kožní růžky, kuří oka nebo třeba stařecké bradavice. Žádný z těchto výrůstků ovšem nemá virového původce, takže je nutné k nim přistupovat jiným způsobem. [1, 2, 34]

Kde se objevují bradavice?

Bradavice mohou vzniknout prakticky kdekoliv na těle. Postihují především pokožku, ale v některých případech se objevují také na sliznicích, což pro pacienty bývá velice nepříjemné. K nejvíce zasaženým částem těla patří hlava, trup, slabiny nebo třeba horní a dolní končetiny. Nejčastěji si přitom lidé stěžují na následující problémy:

  • bradavice na ruce,
  • bradavice na noze,
  • bradavice na prstu,
  • bradavice na palci,
  • bradavice na patě,
  • bradavice na chodidle,
  • bradavice na obličeji,
  • bradavice na krku,
  • bradavice ve vlasech,
  • bradavice v podpaží,
  • bradavice na zádech,
  • bradavice na genitáliích.

Ačkoliv mohou být bradavice na nohou, na pažích nebo na prstech velmi nepříjemné, nejvíce lidé řeší bradavice v obličeji. Ty jsou totiž na první pohled dobře patrné a na okolí většinou působí velmi neestetickým dojmem. Nejvíce problematické jsou v tomto ohledu černé bradavice na nose nebo bradavice na očním víčku, které pacientům ztěžují mrkání.

Obecně pak bradavice vznikají hlavně v oblastech, kde se nachází velký počet potních žláz. Také se však objevují na místech, kde je pokožka oslabená, takže virus může snadno proniknout hlouběji do kůže. Kromě obličeje jde také o chodidla a ruce, přičemž právě zde mohou být bradavice velmi bolestivé, i když obvykle nebývají nijak nebezpečné. [5, 6, 7, 8]

Koho bradavice nejvíce trápí?

S výskytem těchto drobných výrůstků se momentálně potýká zhruba 5–10 % populace, což je poměrně velké číslo. Bradavice přitom trápí ženy i muže stejnou měrou a kromě toho se celkem často objevují také bradavice u dětí a dospívajících pacientů. Právě z toho důvodu je nutné dbát na prevenci, abyste rozvoji těchto útvarů zbytečně nešli naproti.

Za nejvíce ohrožené skupiny lékaři považují osoby se sníženou obranyschopností organismu, dále pak těhotné ženy a samozřejmě i jedince, kteří se potýkají s jiným onemocněním. Mezi rizikové faktory ovšem patří také imunosupresivní terapie (například po transplantacích). Problém nicméně může nastat rovněž ve chvíli, kdy je pacientova pokožka porušená, a to například vlivem intenzivního škrábání nebo třeba kvůli kousání nehtů.

K rizikovým aktivitám pak samozřejmě můžeme zařadit také časté navštěvování míst, kde se virus zodpovědný za vznik bradavic rychle šíří. Jde především o veřejné sprchy, koupaliště a kryté bazény, ale také sem patří šatny různých sportovních zařízení nebo třeba sauny. Tato nemoc se ovšem může poměrně rychle rozšířit také ve školních kolektivech.

Kromě toho je problematická i nedostatečná hygiena a lidé by se rozhodně měli vyhnout provozování intimních aktivit s člověkem, kterého trápí genitální bradavice. Vyšší riziko rozvoje potíží pak hrozí také osobám s atopickým ekzémem nebo třeba jedincům, kteří pracují se syrovým masem (například řezníci či pracovníci na jatkách). [9, 10, 11, 12]

Zdroje: mayoclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, nemoci.vitalion.cz, betterhealth.vic.gov.au, nhsinform.scot, canadian.cz, kidshealth.org, my.clevelandclinic.org, venerologie.cz, farmaciepropraxi.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?