Cukrovka hrozí během života každému třetímu člověku v ČR

18. 3. 2015 8:12
přidejte názor
Autor: Redakce
Diabetiků v Česku podle předního českého diabetologa profesora Štěpána Svačiny dramaticky přibývá. Zhruba 850.000 lidí se léčí s cukrovkou, až půl milionu dalších o své nemoci neví a další tisíce mají takzvaný prediabetes, kdy je hladina cukru v krvi zvýšená jen mírně.


Z hlediska infarktu či mrtvice je to však stejné riziko jako cukrovka. Svačina to dnes řekl novinářům a upozornil, že pokud se životní styl v Česku zásadně neozdraví, onemocní cukrovkou druhého typu během svého života každý třetí člověk.

Obézní lidé mají cukrovku třikrát častěji než štíhlí lidé, zatímco mezi lidmi s optimální váhou jsou tři procenta diabetiků, mezi obézními 18 procent. Kila navíc má přitom 55 procent Češek a Čechů, z nich 22 procent je obézních. Nejčastěji se cukrovka zjistí ve věku 51 až 60 let, většinou náhodně například při předoperačním vyšetření.

Dramatický nárůst počtu diabetiků, u nichž nemoc souvisí s obezitou a špatným životním stylem, vede podle Svačiny k tomu, že se vyvíjejí stále nové léky. Zhruba polovina pacientů má i při léčbě hladinu cukru vysoko nad doporučenými pěti milimoly na litr krve. Až 300.000 diabetiků ročně kvůli tomu postihnou vážné komplikace jako poškození cév, zraku, ledvin či tzv.diabetická noha, kdy hrozí amputace postižené končetiny.

K nové skupině léků Svačina doplnil, že dosud se cukrovka léčila přípravky, které buď nahrazují inzulín, umožňují lepší účinek inzulínu, nebo podporují jeho vylučování ze slinivky. Od loňska jsou dostupné léky založené na mechanismu, že působí v ledvině a cukr odchází ve zvýšené míře močí, pacient nadbytečný cukr „vyčurá“.

S poklesem hladiny cukru v krvi se zlepší citlivost organismu na inzulín, člověk ztrácí nadbytečná kila a klesne mu i tlak. Zdravotní pojišťovny nové léky hradí u diabetiků, kterým dosavadní léčba nepomáhá. Do budoucna vidí Svačina jako výhodné, aby pojišťovny platily tyto léky také diabetikům, kterým dosavadní léčba zabírá jen částečně.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?