Podle poslední zprávy, kterou MSF o epidemii zveřejnila v pondělí, stoupl počet úmrtí na ebolu na nejméně 350 od letošního února. To je nejvíc od prvního objevení eboly ve střední Africe v roce 1976.
V západní Africe se navíc ebola ještě nikdy nevyskytla. Místní lidé jsou objevením této choroby zděšení a zároveň nedůvěřují zdravotnickým zařízením, což snahy dostat nemoc pod kontrolu ještě komplikuje, dodala MSF.
Obyvatelům navíc chybí základní informace o nemoci, takže stále připravují těla zemřelých na pohřeb tradičním způsobem a vystavují se tak kontaktu s tělními tekutinami, jejichž prostřednictvím se nákaza přenáší.
Ebola má devadesátiprocentní úmrtnost a neexistuje na ni ani očkování ani známý lék. První příznaky zahrnují horečku, bolesti hlavy, svalů, zánět spojivek a celkovou slabost. Další fázi pak provází zvracení, průjem a krvácení.
MSF potvrdila výskyt nakažených na více než 60 místech ve zmíněných třech zemích. Jako poslední se mezi ně připojila Sierra Leone, kde se první případy nákazy objevily až koncem května.