Firmy: Pacienti budou od srpna platit víc za léky kvůli Rathovi

7. 6. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Pacienti budou muset od srpna sáhnout hlouběji do peněženky. Tvrdí to výrobci léků, podle nichž budou nemocní platit kvůli ministru zdravotnictví Davidu Rathovi (ČSSD) více za léčení. Mluvčí ministerstva Jana Kocová to odmítla. Pacienti podle ní mají na výběr, místo léku s vysokým doplatkem mohou dostat lék bez doplatku...


Praha - V každé lékové skupině je minimálně jeden takový.

„Snížení úhrad z pojištění od srpna je celoplošné a drastické,“ tvrdí naopak expert na lékovou politiku a bývalý ředitel Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) Pavol Mazan.

Pokud výrobci nesníží ceny a lékárníci se nevzdají části zisku, stoupnou podle Mazana platby pacientů za léky na depresi o 12 procent, na schizofrenii o 25 procent, za přípravky na potlačení imunitní reakce po transplantaci o deset procent a za moderní biologické léky, jaké se užívají například na roztroušenou sklerózu, o 25 procent.

Ministr zveřejnil návrh vyhlášky s takzvanou kategorizací dnes, firmy mají pět dní, včetně víkendu, aby podaly námitky. „Teď už je pochopitelné, proč to vydali až po volbách,“ komentoval Mazan předvolební sliby sociální demokracie, že nezvýší spoluúčast pacientů.

Mezi léky, u nichž výrazně stoupnou doplatky, je podle Václava Fleka ze společnosti Amgen i Mimpara. Z původních zhruba 200 korun na měsíční léčbu stoupne spoluúčast na více než 1300 korun, řekl Flek ČTK. Cena Mimpary pro pojišťovnu je 5000 korun. Užívají ji pacienti se selháním ledvin, kteří chodí na dialýzu. Mají porušené zpracování vápníku v těle, důsledkem je nadměrná činnost příštitné žlázy. Řídnou jim kosti a v cévách se jim ukládá vápník, takže jsou ohroženi předčasnou aterosklerózou.

„Žádný lék na tuto komplikaci se stejným mechanismem účinku jako Mimpara není,“ zdůraznil Flek. V minulosti dostávali lidé na umělé ledvině vitamín D, u řady pacientů to ale nebylo účinné.

Nárůst doplatku vyplývá podle Fleka z toho, že se změnil systém obchodních přirážek. Při sestupné marži má lékárník z drahého léku nižší procento zisku než z levného. Lékárníci podle Fleka nevyužívali dosud marže u řady drahých léků v plné výši 29 procent. Dostatečný zisk měli i z přirážky nižší, třeba desetiprocentní.

Ministerstvo ale při zpracování nové vyhlášky vycházelo z předpokladu, že na všechny léky je 29 procent. Vzalo úhradu léku, snížilo ji o 29 procent a následně navýšilo o deset procent degresivní marže. Postup je správný, pokud by dosavadní přirážka byla dodržována na výši 29 procent. „Takto vznikl doplatek, který je likvidační,“ vysvětlil Flek.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?