Co je gotu kola?
Co se dozvíte v článku
Gotu kola neboli pupečník asijský (latinsky Centella asiatica) je vytrvalá rostlina původem z Indie, Číny, Japonska, Srí Lanky a Afriky, která se už tisíce let hojně využívá v tradiční čínské i ajurvédské medicíně, kde má pověst omlazujícího přípravku. Staří Indové dokonce věřili, že tato bylina rozvíjí vědomí a duchovní schopnosti. Gotu kola je pak v těchto oblastech známá také pod názvem brahmi.
Rostlina patří do čeledi miříkovité a nemá žádnou specifickou chuť ani vůni. Vyznačuje se vějířovitými zelenými listy, bílými nebo světle fialovými až růžovými květy a drobnými oválnými plody. Náleží do skupiny harmonizérů a adaptogenů a dnes je známá především pro příznivé účinky na mozek, nervovou soustavu a hojení ran. [1, 2, 3]
Gotu kola: pěstování semen i sazenic
Semena i malé sazeničky gotu koly se dají koupit ve specializovaných prodejnách nebo v internetových obchodech. Semena se vysévají celoročně a klíčení trvá tři až čtyři měsíce. Rostlinu pěstujte v zahradnickém substrátu, ideálně v květináči, který na zimu můžete přenést do místnosti. Substrát by měl být propustný a hlinitopísčitý.
Jelikož se jedná o tropickou rostlinu, má ráda hodně světla i vody a také teplo. Každý den ji zvlhčujte rozprašovačem s vodou a dostatečně ji zalévejte, aby byl substrát neustále vlhký. Přihnojovat ji můžete jakýmkoli hnojivem. Pokud teploty venku klesnou pod 15 stupňů Celsia, měli byste ji umístit do interiéru, kde bude mít dostatek světla. [4, 5, 6]
Gotu kola a způsoby využití
Z gotu koly se dělá především nálev ze sušené natě, která se sbírá během léta a suší v tenkých vrstvách, aby se nezapařila, a to při teplotě maximálně 40 stupňů. Pro přípravu nálevu stačí zalít dvě čajové lžičky gotu koly šálkem vroucí vody a nechat zhruba 10 minut vyluhovat.
Další možností přípravy je tinktura, ale po domácku lze připravit také olej, a to vyluhováním rostliny ve vhodném oleji. Průmyslově se pak z rostliny vyrábějí masti a pleťové vody na čištění pokožky. Gotu kola je přitom dnes na trhu k dostání ve formě:
Jaké má gotu kola léčivé účinky?
Gotu kola obsahuje chemikálie zvané triterpenoidy (saponiny), které, jak se zdá, pomáhají snižovat otoky i krevní tlak. Podle všeho také zvyšují produkci kolagenu a podporují antioxidanty, což může být užitečné při hojení ran, léčbě lupénky nebo hojení jizev.
Gotu kola dále působí jako sedativum, kvůli čemuž se někdy doporučuje lidem s nespavostí. Prozatím ale nebyly provedeny žádné studie na lidech, aby se ověřilo, zda to skutečně funguje. Uživatelé gotu koly dále uvádějí, že léčivá rostlina dokáže:
- zvýšit mozkovou činnost,
- zlepšit paměť,
- zpomalovat degenerativní změny v mozku,
- snižovat únavu a depresivní náladu,
- zmírňovat úzkost,
- podpořit regeneraci nervové soustavy,
- léčit kožní problémy,
- podporovat zdraví ledvin.
Tyto účinky podporují i některé studie, ale je nutné provést další výzkum. Lidé také používají gotu kolu na popáleniny a špatný krevní oběh, který může vést ke křečovým žilám. Rostlina se dále může aplikovat zevně na jizvy, strie a mnoho dalších kožních problémů, ale neexistují dostatečné vědecké důkazy na podporu těchto způsobů užití. [9, 10, 11, 12]
Má gotu kola vedlejší účinky?
Gotu kola je obecně dobře snášena, ale v některých případech může vyvolat nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy, žaludeční nevolnost nebo závratě. To se stává zejména tehdy, pokud se konzumuje ve vysokém množství.
Začněte proto raději s užíváním nízké dávky a podle snášenlivosti můžete postupně zvyšovat množství. Tím zmírníte pravděpodobnost výskytu vedlejších účinků. Bylinku byste také neměli užívat déle než šest týdnů v kuse, a to z důvodu potenciální škodlivosti pro vaše játra.
Při vnější aplikaci může gotu kola způsobit alergickou reakci, jako je vyrážka, svědění či zarudnutí pokožky, a proto byste ji před použitím měli nejprve otestovat na malé ploše pokožky. Bylinku byste vně neměli užívat déle než deset týdnů. [13, 14, 15, 16]
Kontraindikace gotu koly
Odborníci nedoporučují užívat gotu kolu v množství vyšším než 500 miligramů dvakrát denně po dobu 14 dnů, nicméně o vhodném dávkování se vždy raději poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Například lidé starší 65 let by měli užívat nižší dávku gotu koly. Použití dané byliny konzultujte s lékařem zejména tehdy, pokud:
- máte cukrovku,
- máte vysoký cholesterol,
- užíváte léky, jako jsou sedativa na spánek nebo úzkost,
- berete diuretika.
Některé skupiny osob by se raději měly zdržet perorálního užívání bylinky úplně. Patří mezi ně především:
- těhotné a kojící ženy,
- lidé s hepatitidou nebo jiným onemocněním jater,
- osoby, které v následujících dvou týdnech podstupují operaci,
- osoby mladší 18 let,
- osoby s anamnézou rakoviny kůže,
- lidé s diagnostikou prekancerózy. [17, 18, 19]
Zdroje: bylinkprovsechny.cz, celostnimedicina.cz, zahradnictvi-flos.cz, mountsinai.org, healthline.com, webmd.com, verywellhealth.com, healthvision.in, webmd.com