Invazívní poranění v PNP

15. 7. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
S invazívním poraněním se v přednemocniční péči nesetkáváme příliš často. Nejčastěji se jedná o úrazy, sebepoškození či úmyslné poškození druhé osoby. Nebezpečí těchto poranění závisí na mechanismu úrazu a místě zasažení. Často dochází k poškození mnoha vitálních struktur.


Mezi nejrozšířenější způsob invazívního poranění patří dopravní a pracovní úrazy, použití střelné zbraně či ostrých předmětů (nůž, dýka, mačeta apod.). K nárůstu střelných poranění přispívá v posledních letech i otevření trhu se zbraněmi, relativně lehká dostupnost zbraní, ale i podomácku vyrobené či upravené střelné zbraně. Pokud jsou na místě nehody použité zbraně, nedotýkáme se jich, snažíme se zachovat co nejvěrohodnější prostředí vzniku úrazu. V situaci, kdy na místě nehody není PČR a postižený drží zbraň nebo ji má v těsné blízkosti a brání našemu zásahu, ji v rukavicích opatrně odložíme do bezpečné vzdálenosti a veškerou manipulaci s použitou zbraní hlásíme policii. Samozřejmě musíme dbát i na bezpečnost zasahující posádky, pokud se jedná o násilný trestný čin. Z praxe se nám osvědčilo vyčkat na příjezd policie a celý zásah provést za její asistence. Není-li z nějakého důvodu policie na místě, musíme být obzvlášť opatrní. Pokud by byla ohrožena bezpečnost posádky, do zásahu se nepouštíme a čekáme na zvládnutí situace policií. U naprosté většiny invazívních poranění dochází k náhlé ztrátě většího množství krve, což vede k ohrožení života selháním krevního oběhu s příznaky hemoragického šoku. Pacienti mají již při našem příjezdu poruchu vědomí. Podle klinických příznaků se odvíjí i odborná první pomoc. U každého zranění tohoto typu je první pomoc (prováděná i laiky) velmi důležitá, často rozhodne o zvládnutí tohoto život ohrožujícího stavu. Prioritou zásahu je zajištění dýchacích cest a krevního oběhu,zástava krvácení a určení co nejpřesnější diagnózy - ta většinou bývá upřesněna až po dokončení všech diagnostických postupů v nemocničním zařízení. KPR je nadřazená všem úkonům, pokud se nejedná o úraz evidentně neslučitelný se životem.

U pacientů v bezvědomí se zástavou krevního oběhu ihned zahájíme KPR, u všech postižených zajistíme 2 - 3 žilní linky, ošetříme místo úrazu, velké krvácení stavíme přímým tlakem. Jedná-li se o amputaci a je-li to možné, amputát zajistíme. Postiženou končetinu standardně ošetříme. Zajištěný transport z místa nehody následuje až po spolehlivém zajištění dýchacích cest a krevního oběhu, žilních přístupů a celkové stabilizaci pacienta. Pokud jsou léčebná opatření na místě nehody neúčinná či neproveditelná (rozsáhlé vnitřní krvácení), volíme co nejrychlejší transport do zdravotnického zařízení. Je žádoucí, aby dispečink informoval o našem příjezdu příjmovou ambulanci a sdělil dobu našeho předpokládaného příjezdu a charakter poranění. Prognóza u invazívních poranění závisí na rozsahu zranění, na první pomoci a celkovém stavu pacienta. Je nesporné, že se jedná o zcela zbytečné typy úrazů. Proto je nutné dbát na dodržování dopravních a pracovních předpisů, důmyslně zajistit střelné zbraně před dětmi a dospívajícími, ale také dobře organizovat a zajistit různé sportovní akce (oštěp, kladivo, střelba …) Při dodržení správných zásad snad těchto poranění ubude.


O autorovi: Lenka Smetanová, ZZS Liberec

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?