Část stranických kolegů obvinil ze sabotování změn ve zdravotnictví. Interpretaci, kterou používá i opoziční ČSSD, odmítl se slovy, že „ani David Rath nedoufal, že kromě svých skalních a komunistických voličů osloví funkcionáře ODS“.
Svou politiku před delegáty obhajovali také ministři průmyslu a obchodu Martin Říman, spravedlnosti Jiří Pospíšil a šéf sněmovní frakce ODS Petr Tluchoř.
Julínek si postěžoval, že údery zezadu od starostů za ODS, kteří začali populisticky vracet poplatky, pomohly při přípravě kampaně ČSSD. „Ještě horší ránu nám uštědřili někteří kandidáti do voleb, když se svou kampaní nelišili od svých komunistických a sociálnědemokratických kandidátů v boji proti vlastní vládě,“ uvedl s narážkou na čerstvě zvoleného senátora a šéfa pražské záchranky Zdeňka Schwarze. Přiznal ale i svůj podíl viny v tom, že nepřesvědčil, že dobrá reforma přináší dobré zprávy pro voliče. „Měli jsme se pohádat, měl jsem vám vnutit hesla do voleb,“ připustil.
O několik hodin později od řečnického pultíku napadl ministra poslanec Boris Šťastný. Julínek podle něj žádné reformy dosud neprosadil. Šťastnému se nelíbila ani fotografie, kterou Julínek prezentoval při svém projevu, poslanec na ní byl zachycen s Julínkovým protivníkem exministrem Davidem Rathem.
Tluchoř uvedl, že z 94 vládních návrhů v posledním roce byl jen jeden zamítnut. Naopak proti vůli klubu prošly sněmovnou jen tři zákony. Podle Tluchoře je to dobrý výsledek, i když se koaliční politici potýkají s rebely, jakými jsou zelené Olga Zubová a Věra Jakubková, ale i občanští demokraté Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a Juraj Raninec. Konstatoval, že už v říjnu měla vládní koalice dost hlasů k prosazení vzniku radarové základny protiraketové obrany USA v Brdech. Přijetí ale zabránili vnitrostraničtí rebelové ODS.
„To, že stovková vláda bude mít tento problém, jsme snad věděli 13. prosince 2006, kdy výkonná rada rozhodla o tomto koaličním projektu,“ poukázal na těsnou většinu koalice ve sněmovně Říman.
Chybou podle něj mohlo být pouze to, že po vládě „nic nedělajících socialistů“ se kabinet vrhl do reforem moc rychle. „Začali jsme dohánět čas možná až překotně. Rovná daň, sblížení sazeb DPH, konsolidace veřejných rozpočtů, ořezání sociálních dávek, první začátek opravdové reformy zdravotnictví od revoluce, penzijní reforma, nový trestní kodex a další. Do toho církevní restituce, radar,“ vypočítal.
Není podle jeho názoru pravda, že vláda nekoná, že nemění a nereformuje zbytnělý, postsociálnědemokratický stát. „Fakt, že poplatky fungují, je evidentní a existují pro to nezpochybnitelné důkazy,“ zastal se Julínka.
ČTK