Karlovarská krajská nemocnice pozastavila vymáhání poplatků

9. 12. 2008 8:23
přidejte názor
Autor: Redakce
Karlovarská krajská nemocnice dočasně pozastavila soudní vymáhání nezaplacených poplatků. Zhruba tisícovka pacientů ale už obdržela žaloby a místo třicetikorunových položek nyní musí zaplatit tisíce korun. ČTK to řekl právník Robert Bezděk, jehož kancelář za KKN dlužné poplatky vymáhá. O dalším vymáhání peněz rozhodne kraj...


„Neznamená to, že by dlužníci neměli zaplatit. Jen jsme zatím pozastavili rozesílání dalších žalob,“ uvedl Bezděk. Právní kancelář zatím zpracovala podklady asi 1200 dlužníků. Asi na 1000 už podala žaloby. Přestože ne všichni zaplatili, zatím nebyla nařízena exekuce.

„Bude záležet na tom, jak kraj rozhodne o dalším vymáhání. Nemocnice by ze zákona dlužné poplatky vymáhat měla. Jde už o miliony korun,“ uvedl Bezděk.

Tři nemocnice, sdružené do akciové společnosti KKN, evidují zhruba 3000 nezaplacených poplatků. Nejde přitom o 3000 pacientů, protože někteří poplatky neplatí opakovaně, například vězni nebo bezdomovci.

Podle mluvčí KKN Zdeňky Markové by podle předpokladů měly nemocnice v Karlových Varech, Sokolově a Chebu vybrat za rok asi 20 až 21 milionů na poplatcích za ošetření nebo pobyt v nemocnici. „Asi pět procent pacientů nezaplatí hned. Někteří ale zaplatí později,“ řekla ČTK Marková.

V Karlovarském kraji, stejně jako v ostatních krajích, kde v krajských volbách zvítězila ČSSD, chce kraj od příštího roku za pacienty poplatky v krajských nemocnicích platit. Zatím ale není jasné, co se stane s dlužnými poplatky z letošního roku.

Jak ale upozornil Bezděk, pokud by kraj zastavil vymáhání poplatků, bylo by to znevýhodnění těch, kteří za vyšetření řádně zaplatili. Za dlužníky by pak dluhy zaplatili z daní všichni.

Nezaplacení poplatku v řádech desetikorun přitom může vést k mnohatisícovému dluhu. Běžný soudní poplatek je 600 korun, náklady na soudní řízení včetně zákonné odměny advokáta dalších více než 5000 korun. K tomu ještě přibude DPH a úroky.

Další tisíce korun stojí, pokud dlužník ani přes rozhodnutí soudu dluh nezaplatí. Na řadu pak přichází exekuce. Náklady na ni přestavují dalších několik tisíc korun.

Podle Bezděka by si pacienti měli ve svém zájmu raději vždy ověřit, jestli mají všechny poplatky uhrazeny. „Stává se, že třeba lidé, které do nemocnice přivezli opilé, tvrdí, že si nepamatují, že něco nezaplatili. Ale v nemocnici pacienti vždy dostávají podepsat uznání dluhu, takže doklady na to jsou,“ dodal Bezděk.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?