Připomíná, že v 90. letech se ze zkumavky rodilo ročně dva tisíce dětí.
Tlak na léčení neplodnosti bude dál narůstat s tím, jak ženy odkládají mateřství do vyššího věku, kdy jejich plodnost klesá. U pětatřicetileté ženy je šance na otěhotnění během jednoho měsíce poloviční než u třicetileté či mladší ženy.
Zatímco počátkem 90. let minulého století rodily dvě třetiny žen do 24 let věku, na přelomu tisíciletí jen třetina. Průměrný věk ženy při prvním porodu byl v 90. letech minulého století 21 let, v současnosti je to již 27 let.
Situaci v posledních letech vylepšily silné ročníky sedmdesátých let, které po třicítce začaly rodit.
V Česku je podobně jako v celé Evropě neplodných 15 procent párů. „Ani po roce nechráněného pravidelného styku se jim nedaří počít dítě,“ vysvětluje Milan Mrázek z Centra Iscare.
Dříve bývala příčina neplodnosti většinou na straně ženy, v posledních letech přibývá neplodných mužů.
„Podílí se na tom životní styl, léky, stresy a chemické látky v prostředí. Spermie jsou na zevní prostředí velice citlivé,“ dodává odborník.
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že od roku 1980 do roku 1990 klesl počet spermií u mužů o polovinu. V roce 1990 měli muži v jednom mililitru ejakulátu 20 miliónů spermií, ale o deset let dříve to bylo 40 miliónů. Za kritickou hranici se považuje pět miliónů, pak lze již hovořit o neplodnosti.
První dítě ze zkumavky na světě se narodilo v roce 1978 ve Velké Británii, první české dítě ze zkumavky je z roku 1983.
V současnosti se v České republice zabývá léčbou neplodnosti 18 center, zdravotní pojišťovny hradí ženám od 18 do 39 let věku tři léčebné cykly, pokud jsou neúspěšné, platí částečně i čtvrtý.
Léčba neplodnosti je v Česku výrazně levnější než v cizině. Ve Spojených státech vyjde až na 47 tisíc dolarů (1,2 miliónu korun), ve Španělsku až 15 tisíc eur (480 tisíc korun), v České republice na 343 tisíc korun.
Hospodářské noviny