Obtíž někdy v životě má 40 procent lidí. Odborné vyšetření je nutné, jinak hrozí chronické poškození povrchu oka, a tím i zhoršení zrakových funkcí, řekl ČTK lékař oční kliniky Ústřední vojenské nemocnice Pavel Němec.
„Časná diagnóza, poučení pacienta a odpovídající léčba mohou zabránit těžkým povrchovým změnám oka - zjizvení a tvorbě vředů rohovky,“ uvedl. Pocity suchého oka mívají lidé s kontaktními čočkami, záněty víček, po laserových operacích a při některých onemocněních, jako cukrovka nebo porucha funkce štítné žlázy. Objevit se mohou v těhotenství a přechodu, protože souvisejí s hormony. Přispívají k nim léky na alergie nebo na odvodnění. I zdravé lidi mohou potrápit v klimatizovaných prostorách a při delší práci na počítači.
Starší lidé trpí na suché oči více, protože tvorba slz se s věkem zpomaluje. Ženy jsou postiženy častěji, protože tvorbu slz zčásti řídí mužské pohlavní hormony, ženy je mají v nižších koncentracích. Bez rozdílu muže i ženy postihují přechodné potíže po laserových operacích nebo v klimatizovaných provozech. Na jaře a v létě se pocity suchého oka pojí s alergickými stavy, stoupá riziko bakteriální infekce. V zimě narůstá zejména problém se slzivostí.
Za normálních okolností překrývá slzný film rohovku trvale. Pokrytí se děje automaticky mrkáním. Člověk mrká zhruba dvanáctkrát za minutu, při čtení desetkrát a při práci na počítači sedmkrát - čím méně se mrká, tím spíš film vysychá, oko začíná pálit a dostaví se pocit cizího tělesa v oku. Léčba závisí na úrovni a intenzitě onemocnění - povrch oka je nutno chránit umělými slzami, přípravky jsou volně prodejné v lékárnách. Pacient také musí být poučen o hygieně oka a jeho okolí, někdy je potřebný i chirurgický zákrok.