Česká lékárnická komora podala stížnost k Evropské komisi na kraje, které proplácejí poplatky. Máte již nějaké informace o tom, zda budou následovat další stížnosti od jednotlivých lékárníků?
Zatím ještě ne, stížnost byla podávána v pátek večer a včera jsme obdrželi informaci, že už dostala jednací číslo, tedy že se jí Evropská komise bude zabývat. Je to tedy naprosto nová záležitost, v tuto chvíli jsme dali lékárníkům k dispozici informaci, že mohou stížnost podat také. Ale domnívám se, že případné další stížnosti budou následovat až ve chvíli, kdy bude znám nějaký konkrétní výsledek našeho snažení. V současnosti ani neplánujeme lavinu stížností na Evropskou komisi, myslím si, že to není o tom, zavalit ji spoustou papírů.
Kdy očekáváte, že by se komise mohla vaší stížností zabývat?
Nečekáme, že to budou dny, určitě to bude několik týdnů. Stále ale klademe důraz na to, že by měly být v České republice použity všechny právní kroky k tomu, aby bylo dodržováno právo. Podání žaloby jsme prezentovali od samého počátku jako poslední variantu ve chvíli, kdy by právní kroky, které budou u nás realizovány, nebyly účinné. Nechtěli jsme ani hrozit Evropskou komisí, protože jsme si mysleli, že těch možností, jakým způsobem právo při obcházení zákona vyžadovat, je více, ale jak se zdá, tak prostě tyto možnosti nefungují a nebo je někdo nechce použít.
V případě, že vaše žaloba uspěje, domníváte se, že soukromí lékárníci budou vymáhat ušlý zisk?
Já předpokládám, že ano, protože ztráty těchto zařízení jsou enormní. Naprosto standardní čísla jsou o poklesu počtu receptů zhruba o 40 procent, což je tak zásadní číslo, že to lékárna nemůže vydržet déle než několik týdnů nebo několik málo měsíců, a to v případě, že je ve své vlastní nemovitosti a neplatí nájem.
Už jste zaznamenali, že by nějaká lékárna zkrachovala právě kvůli tomu, že sousedí s tou krajskou?
V tuto chvíli takové informace nemáme, ale máme informace o tom, že výdejny léčiv (lékárny založené na výdeji léků pár praktickým lékařům), které jsou zřizované v místech, kde není velká hustota obyvatel, jsou postiženy ze všeho nejvíce. Podle našich informací jim poklesl počet receptů až o 80 procent. Kolegové se mnohdy uklidňují tím, že byl třeba týden prázdnin, ale i po jejich skončení se propad pohyboval okolo 70 procent a to je číslo, které tyto lékárny nemohou vydržet.
Mnohé lékárny se ve snaze o přežití snaží svým klientům nabízet také určité výhody. Domníváte se, že je to pro lékárny vhodné prozatímní řešení?
My této cestě nevěříme, používá stejné prostředky jako kraj, dochází také k obcházení zákona. My jsme tento systém napadali již v loňském roce, kdy jeden lékárenský řetězec poskytoval bonusy za recept. Náš postoj je k tomuto konzistentní. Kolegům v lékárnách se nedivím, protože dělají zoufalé věci, aby se zachránili, ale je to něco jako jistá, ale pomalá smrt. Bonifikací regulačního poplatku se lékárna nedostane do pozitivního výsledku, v tu chvíli si jen o pár týdnů prodlužuje svou existenci. Podle mého názoru je to ze strany kolegů jen křečovité opatření.
Michaela Svobodová, Zdraví.Euro.cz