Léčba laryngitidy se soustředí na zmírňování příznaků. Někdy vyžaduje i hospitalizaci

4. 12. 2023 8:30
přidejte názor
Autor: Depositphotos/HayDmitriy

Jelikož mívá zánět hrtanu u dospělých pacientů většinou mírný průběh, léčba zahrnuje klid na lůžku, konzumaci tekutin a vitamínů či podávání volně prodejných léků na bolest, teplotu a kašel. U dětí může být situace podobná, ale někdy se dostaví akutní záchvat, který je nutné adekvátně řešit. Pokud malý pacient nemůže dýchat, měli byste okamžitě zavolat rychlou záchrannou službu.

Kdy vyhledat lékaře?

Malé děti může laryngitida pořádně potrápit a v nejhorších případech dokonce ohrozit na životě. Raději proto konzultujte jejich příznaky s pediatrem, abyste věděli, co od této nemoci očekávat. Průběžně pak malé pacienty sledujte, a pokud se objeví jakékoliv komplikace, jako je dechová tíseň, zmodrání pokožky či celková apatie, volejte rychlou záchrannou službu.

U dospělých pacientů bývá zánět hrtanu většinou mírný, ale i v jejich případě mohou někdy nastat nečekané komplikace. Lékaře proto vyhledejte ve chvíli, kdy potíže přetrvávají déle než 2–3 týdny a situace se stále nelepší. S návštěvou zdravotnické ordinace ovšem neváhejte ani v momentě, kdy vykašláváte krev, špatně se vám dýchá, bolesti se zhoršují nebo máte horečku, která neustupuje. [1, 23]

Jak léčit laryngitidu?

Léčba laryngitidy samozřejmě závisí na vyvolávající příčině, ale také na závažnosti jednotlivých příznaků nebo třeba na tom, jak je pacient starý. Zatímco dospělí si mohou pomoci sami, protože jejich stav většinou nevyžaduje žádnou výraznější terapii, s malým pacientem by měli rodiče vždy navštívit pediatra. Ten odhalí příčinu potíží a poradí, jak daný stav léčit.

Pokud jde o to, jakou má laryngitida léčbu u dospělých pacientů, vždy je nutné brát v potaz to, jak se nemocný cítí. Pokud jsou projevy tohoto onemocnění spíše mírné, měli byste dodržovat klidový režim, pít dostatečné množství tekutin, konzumovat vitamíny a vyhýbat se jakémukoliv namáhání svých hlasivek (pozor na šeptání, které hlasivky také vysiluje).

Kromě toho byste se měli soustředit na zmírňování příznaků laryngitidy. Jestliže nemoc doprovází zvýšená teplota či horečka, vyzkoušet můžete léky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu (Paralen, Ibalgin, Brufen), které zároveň pomáhají tlumit bolesti. Škrábání a pálení v krku se dá řešit prostřednictvím volně prodejných pastilek nebo sprejů. Někdy ovšem mohou pomoci na laryngitidu bylinky, jako je šalvěj, máta či eukalyptus.

Dostaví-li se dráždivý kašel, můžete jej tlumit antitusiky (Sinecod, Tusin). Existují ovšem i různé sirupy či tablety, které by měly podpořit vykašlávání (Mucosolvan, Bromhexin). Co se týče podávání léků u malých pacientů, raději konzultujte situaci s pediatrem. Ten doporučí přípravky vhodné pro děti, které jim nemohou nijak ublížit. Nevhodné jsou v tomto ohledu například medikamenty s kyselinou acetylsalicylovou (Aspirin), které mohou vyvolat Reyův syndrom.

dětí pak platí podobná opatření jako u dospělých. Důležitý je především klidový režim, ale je nutné dbát také na dostatečný přísun tekutin a vitamínů. Někdy se přistupuje k podávání antihistaminik, a pokud se laryngitida objevuje opakovaně, lékař může předepsat také kortikoidy ve formě tablet a čípků. Kromě toho se doporučuje vyzkoušet Priessnitzův zábal na krk nebo inhalaci mořské či minerální vody.

Pokud je za rozvoj laryngitidy zodpovědná bakteriální infekce, léčba bude s největší pravděpodobností vyžadovat aplikaci antibiotik, která vám předepíše ošetřující lékař. Méně často pak může mít zánět hrtanu na svědomí plísňová infekce, kterou je nutné řešit prostřednictvím antimykotik. V nejhorším případě, kdy je pacient ohrožen na životě, pak bývá nutná hospitalizace a intubace. [4, 5, 6, 7, 8]

První pomoc při záchvatu laryngitidy

V akutních případech, kdy se u malého pacienta ve večerních hodinách objeví dramatické příznaky laryngitidy, jako je štěkavý kašel, sípání nebo ztížené dýchání, na nic nečekejte a zkuste mu co nejrychleji přinést potřebnou úlevu. To můžete udělat třeba následujícími způsoby:

  • pokuste se dítě utišit, protože pláč projevy laryngitidy jen zhoršuje,
  • zajistěte dítěti chladný, čerstvý vzduch – můžete ho například zabalit do deky a přenést k otevřenému oknu, vyjít s ním chvíli na balkon nebo případně absolvovat krátkou procházku,
  • pokud venku není dostatečně chladno, otevřete lednici nebo mrazák, dítě posaďte před tento spotřebič a nechte ho vdechovat vycházející chladný vzduch,
  • zkuste malému pacientovi pomalu podávat studené tekutiny, pokud to zvládne,
  • na krk malého pacienta přiložte studený zábal, který by měl zmírnit otok sliznice,
  • dítě nechte sedět nebo ho případně položte, ale dbejte na to, aby jeho hlava byla výše než zbytek těla.

Patříte-li k rodičům, kteří záchvat laryngitidy nikdy u svého potomka neviděli, rychlý nástup příznaků v nočních hodinách vás pravděpodobně zaskočí, stejně jako nepříjemný kokrhavý kašel. Jestliže nevíte, jak si s projevy laryngitidy sami doma poradit, vyhledejte raději lékaře, který vám poradí, jak dále postupovat. Zároveň může doporučit vhodné léky, které vaší ratolesti uleví.

Pokud budete mít dojem, že se stav dítěte vůbec nezlepšuje, i když jste vyzkoušeli všechny výše zmiňované rady, nebo situace dokonce začíná být ještě horší, kontaktujte raději rychlou záchrannou službu (155). To samé platí v případě, kdy se malému pacientovi špatně dýchá, jeho pokožka začíná promodrávat a dítě je apatické. [9, 10, 11, 12]

Faryngitida patří mezi běžná onemocnění horních dýchacích cest. Léčba bývá symptomatická
Přečtěte si také:

Faryngitida patří mezi běžná onemocnění horních dýchacích cest. Léčba bývá symptomatická

Prevence laryngitidy

Zánět hrtanu se u dětí často opakuje, a to hlavně během jarních a podzimních měsíců. Kvůli tomu lékaři doporučují dodržovat několik základních opatření, která mohou organismus pacientů posílit. Patří sem například tyto rady:

  • pravidelně doma větrejte, abyste dovnitř vehnali čerstvý vzduch,
  • zvlhčujte vzduch prostřednictvím speciálních čističek a zvlhčovačů,
  • udržujte domácnost čistou, pravidelně utírejte prach a vysávejte,
  • kromě oblečení, závěsů a povlaků perte také dětské hračky,
  • vyhněte se kouření, a to hlavně v přítomnosti malých dětí,
  • děti často berte na čerstvý vzduch a trochu je otužujte,
  • dbejte na dostatečný příjem tekutin a vitamínů,
  • omezte přísun kofeinu a alkoholických nápojů,
  • konzumujte vyváženou stravu a vyhněte se příliš kořeněným či pálivým jídlům,
  • dodržujte základní pravidla hygieny a často si myjte ruce,
  • vyhýbejte se lidem trpícím respiračními chorobami,
  • snažte se příliš si neodkašlávat, protože to vede k podráždění hlasivek. [13, 14, 15, 16, 17]

Zdroje: webmd.com, nhsinform.scot, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, medicalnewstoday.com, wikiskripta.eu, nemoci.vitalion.cz, ordinace.cz, proalergiky.cz, nemocnicenovyjicin.agel.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?